zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jirsa (ODS): Ekologisté rozpoutali kůrovcovou kalamitu

20.07.2010
Les
Jirsa (ODS): Ekologisté rozpoutali kůrovcovou kalamitu

Návrat lesníků do vedení NP Šumava by byl více než vítaný.


(Ad LN 14. 7.: Test pro Drobila: uhájit národní parky)

Autorku článku děsí představa, "že již za několik měsíců by do českých národních parků mohly vjet stroje lesníků a začít těžit". Paní redaktorko, vždyť ale ty stroje tam již dávno jsou!

Jaká jsou fakta? Po staletí se o Šumavu starali lesníci. I po vyhlášení Šumavy Národním parkem byl ředitelem lesník Ivan Žlábek. V letech 2002-2004, těsně před tím, než byl ekologisty odvolán, těžil ročně okolo 13 tisíc m3 kůrovcového dřeva. Poté ekologisté získali nad Národním parkem nadvládu. Ideologií "bezzásahovosti" během několika let rozpoutali kůrovcovou kalamitu, která dnes ohrožuje nejen všechny lesy v Národním parku, ale i lesy v majetku ostatních vlastníků v okolí Šumavy.

Ve snaze uhasit požár kůrovcové kalamity chystá v letošním roce "ekologické" vedení Národního parku Šumava těžby okolo 600 tisíc m3 kůrovcového dřeva, tedy cca 50x více, než těžil ekologisty kritizovaný lesník Ivan Žlábek. V NP Šumava dnes pracují stovky dělníků s motorovými pilami. Z parku se tak pod vedením ekologistů stala největší těžařská společnost v regionu. Tržby za dřevo, které park prodává většinou do zahraničí, budou převyšovat půl miliardy korun. Z pohledu těchto faktů by návrat lesníků do vedení NP Šumava byl více než vítaný.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí