zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První chytré město roste na Floridě

25.07.2010
Ekologické stavění, bydlení
První chytré město roste na Floridě

Na jihozápadě Floridy vzniká zbrusu nové město. Ponese název Babcock Ranch a půjde o vůbec první inteligentní město.

Založeno bude na myšlence udržitelného rozvoje. I proto se má stát centrem inovací souvisejících s ochranou přírody, budování místních komunit a městského plánování. Náklady na jeho vybudování se budou pohybovat kolem dvou miliard dolarů.

Inteligentní město vyroste na 6900 hektarech a počet jeho obyvatel se může pohybovat od 50 tisíc až po několik milionů. Tou nejpodstatnější informací je, že ho budou řídit inteligentní technologie a že veškerou energii bude čerpat z vlastní solární elektrárny. Se 75 megawatty půjde přitom o vůbec největší zařízení svého druhu na světě.

ranch

Každý obyvatel a každá firma bude moci díky >>chytré elektrické síti<< sledovat a kontrolovat spotřebu energie. Všechny komerční budovy a domy ve městě budou mít certifikaci o energetické úspornosti, která platí ve státě Florida.

Důležitá bude i ochrana životního prostředí, protože polovina jeho území bude trvale chráněna, a to včetně zelené stezky a otevřeného prostranství. Město navíc těsně sousedí s přírodní rezervací Babcock Ranch Point o rozloze 30 hektarů.

Developerská společnost Kits & Partners zakoupila pozemky na Floridě už v roce 2006 a dosud zatím jen plánovala a vyřizovala potřebná administrativní povolení. Nyní pomocí speciálního softwaru společnosti IBM s názvem Rational Focal Point probíhá plánování a připravují se architektonické návrhy celého města. Systém dokáže rozplánovat síť technologií včetně dopravy, energetické optimalizace města nebo zavedení širokopásmového internetu.

Díky projektu vznikne 20 tisíc nových, trvalých pracovních míst. Budování infrastruktury a solární elektrárny začne ještě letos, zatímco výstavba obytných domů se plánuje na příští rok. O úplném dokončení se hovoří v řádu několika let.

Developer plánuje vybudovat podobná města i jinde ve světě. Kde přesně to má být, ale zatím neuvedl.

2 miliardy dolarů
Tolik bude stát vybudování města Babcock Ranch.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí