zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E15: Odpadovým firmám se v pololetí dařilo

23.07.2010
Odpady
E15: Odpadovým firmám se v pololetí dařilo

Hlavním hráčům na trhu firem svážejících a zpracovávajících odpad stouply v pololetí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loni tržby o deset až 25 procent. Uvádí to čtvrteční vydání ekonomického deníku E15.

Důvodem jsou podle listu nové akvizice firem i růst prodejních cen druhotných surovin, které se na jaře u mnohých komodit dostaly na úroveň před začátkem krize.

Ekonomická krize loni ovlivnila i příjmy odpadových firem napojených na průmysl. Velké průmyslové podniky často omezovaly výrobu, a tím plodily i méně odpadu. Společnosti Marius Pedersen ale nyní například stouply celkové tržby od ledna do června téměř o pětinu na 2,12 miliardy korun. "Vlivů je více: nové akvizice, noví klienti, pozitivní vývoj v oblasti druhotných surovin," uvedl člen představenstva firmy Pavel Borůvka.

Společnost A.S.A. registruje nárůst tržeb v pololetí oproti stejnému období loni o deset procent na 1,82 miliardy korun. "Vliv na toto zvýšení mělo zejména oživení trhu s druhotnými surovinami," podotkla mluvčí firmy Marie Mocková. Do akvizic se loni pustila také AVE CZ odpadové hospodářství, která loni koupila podíly ve čtyřech firmách. Nákupy, a tím i vyšší počet zákazníků i zakázek, tak měly podle marketingového ředitele Jaroslava Nálevky vliv na nárůst tržeb o čtvrtinu na 2,18 miliardy korun.

Dařilo se také menším firmám. Například brněnský van Gansewinkel zaznamenal nárůst tržeb o osminu na 336 milionů korun. "Nárůst způsobilo zavedení nových produktů a rozšíření služeb," uvedl výkonný ředitel Milan Černošek. Pozitivní výhled mají firmy i pro pololetí druhé. Bude to však záležet také na stavu české ekonomiky i na cenách druhotných surovin. Sázet budou ale i nadále na akvizice.

Libor Popela, popela@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí