zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli úhynu racků chce inspekce omezit používání jedu na hlodavce

27.07.2010
Příroda
Kvůli úhynu racků chce inspekce omezit používání jedu na hlodavce

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) doporučuje přehodnotit používání přípravků na hubení hlodavců s účinnou látkou bromadiolon. Látka na jaře způsobila hromadný úhynu racků chechtavých na Chomoutovském jezeře v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V rizikových oblastech by používání podobných látek měl stát podle inspekce víc kontrolovat.
V největší hnízdní kolonii na střední Moravě ptáci hromadně uhynuli mezi 9. a 19. dubnem. Pitvou opakovaně sbíraných těl, kterou provedl Státní veterinární ústav v Olomouci, byla prokázána otrava látkou bromadiolon, což je účinná látka přípravku na ochranu rostlin před hlodavci - Lanirat Micro.
V souvislosti s úhynem 1500 racků chce inspekce v okruhu deseti kilometrů kolem jezera používání látky omezit. S 23 zemědělskými firmami, které obhospodařují 90 procent plochy v doletové vzdálenosti racků od jezera, proto zahájila správní řízení. Oslovit hodlá i fyzické osoby.
Zemědělci podle údajů Státní rostlinolékařské správy přípravek použili na přelomu března a dubna na některých pozemcích v blízkém okolí hnízdní kolonie. Inspekce proto podala Státní rostlinolékařské správě podnět k prošetření, zda firmy hospodařící v okolí jezera dávkovaly přípravek správně. Kontroly však žádnou chybu neodhalily.
Inspekce podle zprávy zveřejněné na www.cizp.cz situaci konzultovala i s policií, která nicméně neshledala, že by za úhyn byl někdo konkrétní trestně odpovědný.
V souvislosti s případem ČIŽP požádala rostlinolékařskou správu o revizi stávajících návodů k aplikaci tohoto přípravku na hubení hrabošů ve volné přírodě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí