zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ vybral dodavatele měřidel pro projekt inteligentních sítí

26.07.2010
Energie
 ČEZ vybral dodavatele měřidel pro projekt inteligentních sítí

Skupina ČEZ vybrala konsorcium Hewlett Packard jako dodavatele více než 40.000 inteligentních měřidel, pomocí kterých má vzniknout testovací koncept takzvaných chytrých sítí neboli Smart Grids. Kromě Hewlett Packard jsou členy konsorcia také společnosti Landis&Gyr, ZPA Smart Energy, Schrack Technik a Transtech CZ. Hodnota zakázky činí 400 milionů korun, uvedl ČEZ na svých internetových stránkách.
Rozvoj chytrých sítí je součástí iniciativy Futuremotion, kterou společnost ČEZ představila loni v létě. Smart Grids jsou silové elektrické a komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie. Principem tohoto zařízení je interaktivní obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji a spotřebiči nebo spotřebiteli o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie.
Součástí konceptu Smart Grids jsou takzvaná chytrá měřidla, která umožňují dálkově odečitatelné měření spotřeby elektrické energie.
Prvním regionem, v němž elektrárenská společnost ČEZ vyzkouší Smart Grids s účastí odběratelů, bude mikroregion Vrchlabí. ČEZ chce pro účely testování a pilotního provozu do roku 2011 osadit inteligentními měřidly 40.000 domácností.
"Tento projekt je pro nás důležitý z hlediska testování technologií a inovací, které znamenají další evoluční krok na cestě k energetice 21. století. Ověření fungování inteligentních měřidel je prvním krokem směrem k budoucímu konceptu inteligentních sítí Smart Grids," řekl Milan Špatenka, ředitel útvaru rozvoj distribuce ČEZ.
V první fázi projektu proběhne ve spolupráci s konsorciem Hewlett Packard testovací provoz technologií ve specializované laboratoři. Poté dojde k osazování technologie na odběrných místech ve vybraných regionech distribuční soustavy.
Inteligentní sítě neboli Smart Grids by měly v budoucnu v celé ČR zajistit například lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávky v případech poruch, nebo takzvaný ostrovní provoz, který při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní výrobní zdroje s vyrovnanou bilancí spotřeby a dodávky elektrické energie.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí