zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropná společnost zaplatí pokutu za toxické neštěstí v Africe

27.07.2010
Odpady
Havárie
Ropná společnost zaplatí pokutu za toxické neštěstí v Africe

Nizozemský soud dnes vyměřil ropné společnosti Trafigura pokutu milion eur (25 milionů korun) za vyvezení toxického odpadu do Pobřeží slonoviny, kde v roce 2006 zabil nejméně 15 lidí a tisíce jich přiotrávil. Zároveň odsoudil k podmínečným trestů vězení jednoho ze zaměstnanců společnosti a také ukrajinského kapitána lodi, která odpad do Afriky dopravila.
Společnost v roce 2007 zaplatila Pobřeží slonoviny 160 milionů dolarů za likvidaci škod způsobených toxickým odpadem, svou vinu na neštěstí ale popřela. Dnešní rozsudek je prvním právním postihem firmy. Dosud byli v souvislosti s případem odsouzeni dva muži z Pobřeží slonoviny, kteří zařídili rozvoz odpadu na jednotlivé skládky ve městě Abidžan.
Podle nizozemského soudu Trafigura dostatečně neinformovala o nebezpečnosti odpadu, který byl vyvezen z přístavu v Amsterdamu. K podmínečnému trestu šesti měsíců vězení byl odsouzen zaměstnanec společnosti, který odvoz zprostředkoval. Kapitán lodi Probo Koala, která odpad vyvezla, dostal rovněž podmínečný trest vězení, ale o měsíc nižší.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí