zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatický panel se bude vařit pod pokličkou

28.07.2010
Klimatické změny
Klimatický panel se bude vařit pod pokličkou

Mezivládní klimatický panel při OSN (IPCC) si už několikrát utrhl ostudu "omyly" a falšováním dat o globálním oteplování. Je to ale organizace pružná, která ze svých chyb umí vyvodit důsledky. Tedy, ne že by slibovala větší objektivitu - to bychom chtěli opravdu hodně.

Jdou na to od lesa: šéf organizace Rádžendra Pačaurí (mimochodem, nikoliv vědec, tím méně pak klimatolog, ale vzděláním strojní inženýr) nyní vědcům pracujícím pro IPCC rozeslal dopis, v němž jim doporučuje držet si odstup od médií. Jako by nestačila bizarní skutečnost, že IPCC vytváří stále nové a nové zprávy o stavu klimatu, které se navzájem popírají. Nyní tedy rozhodla, že ta zatím poslední, která má být hotová v letech 2013-2014, bude vařena pod pokličkou. Navzdory tomu, že znakem skutečné vědy je otevřenost a možnost kontroly metod i výsledků.

Že by se už teď vědělo, co ve zprávě bude - a "zainteresovaní" vědci jen mají vymyslet postupy, jak předem daný výsledek učinit věrohodným? Programovým odstupem od médií IPCC udělala další krok od seriózní organizace k uzavřené sektě. Možná se jí tak podaří stvořit výsledky, jaké pro své výnosné vydírání klimatickými změnami potřebuje - současně ale potvrzuje podezření, že tento způsob klimatologie má víc společného s církví než s vědou.

AUTOR: Jan A. Novák

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí