zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Břeclavsku se objevil ibis posvátný, v ČR počtvrté za 60 let

31.07.2010
Příroda
Na Břeclavsku se objevil ibis posvátný, v ČR počtvrté za 60 let

Ochranáři zaznamenali v Lednici na Břeclavsku výskyt ibisa posvátného. Jde o ornitologickou raritu. Tento pták, považovaný starými Egypťany za posvátného, byl od roku 1950 pozorován na území republiky jen čtyřikrát, řekl dnes ČTK Jan Miklín ze správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava.
"Pravděpodobně se sem zcela omylem zatoulal. Ve srovnání s přirozenými hnízdišti ibisů posvátných jsme umístěni až příliš na severu," uvedl ochranář. Doplnil, že letos byl jeden z těchto vzácných ptáků pozorován také u Ponětovic na Brněnsku.
Kam dál pták pozorovaný v Lednici poputuje, nelze odhadnout. Pomohlo by tomu jeho okroužkování. Odchyt ptáků je sám o sobě náročný a při běžném pozorování se nedělá.
Ibis je zbarven černobíle a má metrové rozpětí křídel. Jde o typického vodního ptáka - živí se hmyzem, rybami nebo jinými vodními živočichy, proto s oblibou vyhledává bažinatá území.
Z původního domova, Afriky, Iránu a Iráku se časem rozšířil i do Austrálie či západní Evropy, kde se ale přemnožil a jeho stavy musejí být v současnosti redukovány. Ve střední Evropě nehnízdí.
Pro staré Egypťany byl posvátným tvorem, ztělesňujícím Thovta - boha písma a moudrosti. O jeho významu svědčí také to, že byl často mumifikován - archeologové našli v Egyptě při vykopávkách více než milion mumifikovaných ibisů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí