zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

UNESCO vyškrtlo Galapágy ze seznamu ohroženého světového dědictví

31.07.2010
Chráněná území
UNESCO vyškrtlo Galapágy ze seznamu ohroženého světového dědictví

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) na svém zasedání v brazilské metropoli Brasília odhlasovala stažení ekvádorského souostroví Galapágy ze seznamu světového dědictví v ohrožení. Na seznam naopak přibyly ugandské Hrobky bugandských králů v Kasubi postižené letos požárem.

Ekvádorské ostrovy vulkanického původu v Tichém oceánu byly na seznamu od roku 2007. Ohrožovaly je údajně rostoucí zalidnění ostrovů, rybolov a turistika. Výbor světové organizace ale hlasováním v poměru 15 ku čtyřem podpořil návrh Brazílie, aby byly z listiny UNESCO vyškrtnuty s odůvodněním, že Ekvádor v posledních letech udělal v ochraně Galapág velký pokrok. "Je důležité uznat úsilí ekvádorské vlády o zachování tohoto dědictví," prohlásil šéf brazilské delegace Luiz Fernando de Almeida.

Na Galapágách studoval rostlinné a živočišné druhy v 30. letech 19. století Charles Darwin. Získané poznatky přispěly k formulování jeho teorie evoluce přirozeným výběrem.

Na seznam ohroženého kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly nově zapsány Hrobky bugandských králů na kopci Kasubi. Turistickou atrakci poblíž ugandské metropole Kampaly letos v březnu poničil požár.
"Objekt, vynikající příklad architektonického stylu, který rozvíjelo Bugandské království od 13. století, bude zrekonstruován," uvedlo UNESCO ve svém prohlášení.

Seznam světového dědictví v ohrožení je zvláštní seznam světového dědictví UNESCO zahrnující přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku.
'
UNESCO bude v brazilském hlavním městě rokovat do úterý. Aktualizován bude také hlavní seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Mezi dvaatřiceti kandidáty na zápis jsou například amsterodamské kanály, historický bazar v íránském Tabrízu či atol Bikini na Marshallových ostrovech, kde USA v roce 1954 odpálily první vodíkovou bombu.

Česká republika ani Slovensko se letos o žádný nový zápis neucházejí. V Česku je nyní 12 kulturních památek a pozoruhodných míst chráněných UNESCO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí