zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytékající ropa ohrožuje Michiganské jezero

02.08.2010
Havárie
Vytékající ropa ohrožuje Michiganské jezero

Guvernérka amerického státu Michigan Jennifer Granholmová ostře kritizovala kanadskou ropnou společnost Enbridge za nedostatečnou reakci na únik ropy z poničeného ropovodu poblíž Michiganského jezera. Požádala o pomoc federální vládu, i když Enbridge tvrdí, že do likvidace úniku suroviny nasadila 200 lidí.

Na závadu ropovodu se přišlo v pondělí. Do přítoku řeky Kalamazoo, vlévající se do Michiganského jezera, unikly tři miliony litrů suroviny. Znečištěná voda se blíží k jezeru. Vznáší se nad ní silný zápach a lidé nacházejí mrtvé ryby i ptáky pokryté černou mazlavou tekutinou. Úřady zakázaly rybolov i koupání.

Granholmová na tiskové konferenci řekla, že dostane-li se ropa do jezera, bude to "tragédie historických rozměrů". Dosavadní pokusy vodu na horním toku čistit jsou podle ní naprosto neadekvátní, protože ropa je už 130 kilometrů od místa, kde se do ní dostala.

Agentura pro ochranu životního prostřední do boje s ropou nasadila 400 lidí, ale zrušila na středu plánovanou tiskovou konferenci.

Prasklina v ropovodu postaveném v roce 1969 je široká 76 centimetrů. Z Griffithu v Indianě do ontarijské Sarnie se jím denně přepraví 30 milionů litrů ropy. Je součástí systému ropovodů, jimiž proudí ropa exportovaná z Kanady k rafineriím v USA. V tomto případě jde o linii napojenou na podniky ve státech Michigan, Ohio a Ontario.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí