zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslední fáze likvidace ropné havárie začne v úterý

03.08.2010
Havárie
Poslední fáze likvidace ropné havárie začne v úterý

Tropická bouře Bonnie, která se minulý týden prohnala Mexickým zálivem, sice oblast poškozeného ropného vrtu přímo nezasáhla, ale přesto způsobila další odklad prací na jeho definitivním utěsnění. Podle expertů je místo u paty vrtu zavaleno usazeninami, na jejichž odklizení bude zapotřebí až 36 hodin.

"Není to velký problém," řekl dnes v New Orleans novinářům vládní zmocněnec pro dohled nad likvidací ropné havárie Thad Allen. Závěrečné práce na utěsnění vrtu ale začnou podle něj až v úterý, přičemž původně se počítalo s nedělí.

V úterý začnou experti do poškozeného vrtu vhánět bahno a zřejmě i cement skrz prozatímní kryt, který už po dva týdny brání úniku ropy do moře. Následně bude cement vháněn do vrtu odlehčovacími šachtami, které se v minulých týdnech podařilo vyhloubit. Tím bude vrt "umrtven" nadobro.

Čím lépe bude utěsněn vrt shora, tím kratší dobu bude zapotřebí pumpovat do vrtu cement odlehčovacími šachtami. Předpokládá se nicméně, že celá operace skončí koncem srpna, i když termíny může posunout kterákoli nová troupická bouře. O ty v tomto období v regionu není nouze.

Po havárii z 20. dubna, která usmrtila 11 dělníků, uniklo z vrtu odhadem 356 až 697 milionů litrů ropy, než se 15. července podařilo dočasně vrt utěsnit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí