zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CICPEN vítá stanovisko MŽP k zálohování PET lahví a plechovek

04.08.2010
Zpětný odběr
CICPEN vítá stanovisko MŽP k zálohování PET lahví a plechovek

Jsme rádi, že Ministerstvo životního prostředí ČR neuvažuje o legislativní úpravě, která by vedla k zálohování PET lahví a plechovek a hodlá podporovat stávající formy třídění komunálního odpadu a bude klást důraz na co nejvyšší materiálové využití odpadu.

ČR má totiž zaveden efektivní a několika lety osvědčený systém recyklace obalů. Podle statistik Ministerstva životního prostředí ČR a Evropské komise dosahuje Česká republika nadprůměrných výsledků recyklace obalových odpadů s efektivní mírou nákladů, a to bez použití zálohového systému či povinných kvót na vratné obaly.

Rozšířené teze rozvoje odpadového hospodářství MŽP ČR z května 2010 se zavedením povinných záloh na nevratné obaly do budoucí legislativy vůbec nepočítají.

Zavedení povinných záloh na nevratné plasty by nevyhnutelně přineslo úpadek současného systému třídění v obcích (vyjmutím kategorie plastů ve žlutých kontejnerech, se kterou obce obchodují).

Zavedení systému povinného zálohování nevratných plastových lahví by české spotřebitele stálo celkem několik miliard Kč (5-6 mld. dle použitého modelu), přičemž výsledkem by bylo nejen snížení jejich komfortu (platím více, nesu domů, vypiji, nezmačkám a neodhodím do žlutého kontejneru poblíž domu, ale odnesu vymyté a nepoškozené zpátky v pytli do prodejny do odběrového automatu), ale také s velkou pravděpodobností nedosažení cíle zvýšení recyklace. Například v sousedním Německu došlo po zavedení zálohového systému k poklesu celkové míry recyklace z 81% a 71% během šesti let na přelomu století).

Téměř 7 lahví z 10 je dnes v České republice díky systému třídění v obcích recyklováno, systém pokrývá 98% obyvatelstva ČR a komunální odpad třídí shodou okolností také 7 lidí z 10.

Výsledky systému Eko-kom za rok 2009 jsou i přes obtíže, spojené s krizí na trhu druhotných surovin výborné: celková míra recyklace obalových odpadů 71%, čímž se ČR řadí k nejúspěšnějším zemím EU.

Mgr. Jan Bláha
tajemník
Czech Industrial Coalition for Packaging and Enviroment (CICPEN)
blaha@cicpen.cz
Tel: +420602354159
www.cicpen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí