zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr bude ekologickou politiku konzultovat s Klausem

04.08.2010
Politika
Ministr bude ekologickou politiku konzultovat s Klausem

Praha - Prezident Václav Klaus podporuje nové směřování ministerstva životního prostředí (MŽP) a změnu jeho priorit. Po dnešní schůzce s Klausem to novinářům řekl nový šéf MŽP Pavel Drobil (ODS). S prezidentem se prý domluvil na tom, že budou ekologickou politiku dále konzultovat.

"Chci ten úřad transformovat v normální, standardní, ústřední orgán státní správy. Je to ministerstvo pro život, ministerstvo, ve kterém ale nesmíme zapomínat na člověka," řekl Drobil. S Klausem prý hovořil mimo jiné o aktualizaci energetické koncepce státu, financování projektů z peněz MŽP a chystaných změnách ve Státním fondu životního prostředí.

"Pro mě to bylo neskutečně příjemné, pohodové setkání s panem prezidentem, který velmi dobře ví, o čem jsme se bavili, a je dobře seznámen s resortem a jeho fungováním," řekl Drobil. Před nástupem na MŽP se o něm uvažovalo i jako o ministrovi průmyslu a obchodu. Sám v médiích uvedl, že je připraven dýchat za český průmysl. Jeho kritici mu vyčítají právě to, že nebude zájmy svého úřadu a ochranu životního prostředí dostatečně hájit.

Video: Ministr Drobil: Klaus podporuje nové směřování MŽP
03.08.2010, 14:35, zdroj: ČTK

Klaus, který dlouhodobě kritizuje ekologická hnutí a "zelenou" politiku, má po několika letech na MŽP partnera z řad ODS. Drobil dal jasně najevo, že chce úřad řídit jinak než jeho předchůdci z řad Strany zelených, kteří úřad vedli v minulých letech. Klaus se ostře přel především s někdejším předsedou zelených Martinem Bursíkem. Prezident někdejšímu lídrovi ODS Mirku Topolánkovi vyčítal, že se zelenými ve vládě spolupracoval.

Schůzkou s Drobilem zahájil Klaus kolečko setkání s ministry, které avizoval minulý týden.

Když Drobil v minulých dnech seznamoval veřejnost se svými záměry, mimo jiné řekl, že bude "konzervativní" v diskusi o zvýšení závazku EU na snižování emisí oxidu uhličitého. Nechce prý podvázat konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky. Hodlá také snížit nadbytečnou administrativu pro podniky. Za neefektivní považuje především regulaci malých a středních podniků, které hrají z pohledu znečišťování životního prostředí pouze zanedbatelnou roli.

Drobil hodlá podporovat budování dopravní infrastruktury, která vyvede tranzitní dopravu z center pomocí obchvatů. V oblasti energetiky ministerstvo podpoří efektivní a ekologicky udržitelné formy obnovitelných zdrojů energie. Bude se také snažit přispět ke zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji. Když ministr minulý týden navštívil Ostravu, uvedl, že ministerstvo vyčlení z evropských peněz pro tento účel čtyři miliardy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí