zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Indické námořnictvo bojuje v Bombaji s ekologickou havárií

11.08.2010
Havárie
Indické námořnictvo bojuje v Bombaji s ekologickou havárií

Bombaj (Indie) - Plavidlům indické pobřežní stráže a vrtulníkům se dnes podařilo zastavit únik ropy z lodě na dopravu kontejnerů, která o víkendu havarovala poblíž přístavu v indické Bombaji. S odvoláním na komuniké pobřežní stráže to oznámila agentura AFP.

Ke kolizi dvou panamských nákladních lodí došlo o víkendu poblíž rušného přístavu v Bombaji. Všichni členové posádky lodí byli zachráněni.

Jedna z lodí, která přepravovala ropu a její deriváty, se při kolizi převrhla a asi do vzdálenosti téměř deseti kilometrů z ní unikla ropa, která za sebou zanechala mazlavou skvrnu. Podle místních ochranářů ropa znečistila kilometry pobřežních pláží.

Panamská loď na dopravu kontejnerů se srazila s jinou nákladní lodí poblíž indického přístavu Bombaj

Indické ministerstvo obrany tvrdí, že velkou část zasaženého moře se podařilo vyčistit.

Záchranářské týmy shazovaly z vrtulníků speciální aerosol, který měl ropu neutralizovat. Práce komplikovaly nepříznivé povětrnostní podmínky, hlavně velké vlny a silný vítr, jakož i plovoucí kontejnery, které se z převržené lodě uvolnily.

Podle agentury AFP se z lodě uvolnilo na 120 obřích kontejnerů, mnoho z nich se do pondělního večera z moře ještě nepodařilo vylovit. Celkem loď přepravovala přes 1200 kontejnerů.

V bombajském přístavu, který patří k největším v Indii, byl přerušen provoz a rybářům bylo doporučeno, aby zatím nevyplouvali na moře. Provoz přístavu má být obnoven od úterý.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí