zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oteplování snižuje úrodu rýže až o čtvrtinu

12.08.2010
Zemědělství
Klimatické změny
Oteplování snižuje úrodu rýže až o čtvrtinu

Rýži jako základní potravinu používá tři miliony lidí ve světě, především v Asii. Podle pozorování vědců ze Spojených a států a Filipín však stoupající teplota ovzduší výnosy z rýžových polí snižuje. Záznamy ukazují, že na některých polích sklizeň za poslední čtvrtstoletí poklesla o až o čtvrtinu.

Varovnou studii vypracovali experti pro Organizaci pro potravu a rozvoj OSN (FAO) na základě sledování 227 polí v zemích, kde rýže představuje základní potravinu, jako jsou Čína, Filipíny, Indie, Indonésie, Thajsko a Vietnam. Na rozdíl od předchozích studií byly sledovány sklizně nikoli na experimentálních stanicích, ale na zemědělci běžně používaných polích.

Mechanismus, který by plně vysvětlil příčiny poklesu výnosů na rýžových polích, nedokázali vědci beze zbytku popsat. Podle Jarroda Welche z kalifornské univerzity v San Diegu však hlavní příčinou jsou rozdílné důsledky oteplování ovzduší ve dne a v noci. "Vyšší denní teploty ovlivňují výnosy rýže směrem vzhůru a vyšší teploty v noci zase směrem dolů a při určitém růstu obou druhý faktor převáží," tvrdí Welch.

Rýže patří ke klíčovým potravinám, v Asii na ní závisí výživa 600 milionů lidí, kteří patří k jedné miliardě nejchudších. Jarrod Welch proto varuje, že pokud se nepodaří vypěstovat nové druhy rýže odolnější vůči důsledkům oteplování, bude mnohem více lidí ohroženo hladem.

AUTOR: Adam Černý
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí