zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda: Víc energie z biomasy než ze slunce

13.08.2010
Energie
Vláda: Víc energie z biomasy než ze slunce

O podobu akčního plánu se ještě svádí bitva - kritizují ho majitelé slunečních elektráren i ekologové.

Výraznější podporu si v příštích deseti letech zaslouží biomasa nebo bioplyn, zatímco solární energie či větrné elektrárny už prioritou nebudou. Tak se dá podle ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) shrnout návrh Národního akčního plánu pro energii z obnovitelných zdrojů, který má na stole kabinet. Vláda však včera plánované projednání návrhu ještě odložila, vyžádala si další konzultace s ministerstvem průmyslu. S ním bude úzce spolupracovat i Drobilův úřad.

Hlavním cílem plánu je zajistit, aby Česko v roce 2020 krylo zhruba 13,5 procenta své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. K tomu se země zavázala v rámci Evropské unie. V současné době pokrývá ze slunce, větru nebo biomasy necelých sedm procent.

Plán má určit maximální roční limity pro instalování jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů a namíchat tak "optimální energetický mix". "Budou-li tyto hodnoty překročeny, bude možné přistoupit k omezení či zrušení finanční podpory příslušných obnovitelných zdrojů," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč se o podobu akčního plánu ještě svádí bitva. Především majitelé slunečních elektráren se obávají, že by přišli o obrovské zisky. Ty ovšem podle ekonomů i politiků mají hlavně díky přehnaně vysokým výkupním cenám solární energie. Podnikatelé ve fotovoltaice nyní tvrdí, že by limit z akčního plánu rozvoj obnovitelných zdrojů zastavil.

Návrh kritizují také ekologická sdružení Duha a Calla. Podle nich například zanedbává přípravu přenosových sítí na přibývání zelené energie a také nepočítá se zákonem na podporu výroby tepla z těchto zdrojů. "V plánu chybí opatření, která by umožnila, aby nezůstal jen na papíře," prohlašuje Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Česko a zelená energie

13,5% spotřeby energie má Česko pokrýt z obnovitelných zdrojů do roku 2020. V současné době je podíl "zelené energie" pod sedmi procenty.

AUTOR: Martin Mařík

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí