zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Afghánští geologové odkryli oblast s 1,8 miliardy barelů ropy

16.08.2010
Energie
Geologie
Afghánští geologové odkryli oblast s 1,8 miliardy barelů ropy

Kábul - Geologové v Afghánistánu objevili naleziště s předpokládanými zásobami skoro dvou miliard barelů ropy. Oznámilo to tamní ministerstvo hornictví s tím, že kapacita pole může být ještě vyšší. Britští a američtí vědci nedávno popsali zatím nedotčená ložiska železné rudy zlata a barevných kovů, jejich hodnota by mohla dosáhnout až tří bilionů dolarů.

Na severu nepokoji sužované země bylo objeveno ložisko s 1,8 miliardy barelů ropy. Konkrétně se jedná o pánevní oblast mezi provinciemi Balkh a Šeberghán. "Neznám cenu nalezené ropy na trhu. Ale podle původního průzkumu zde leží 1,8 miliardy ropy a myslím, že tady toho bude ještě víc," uvedl mluvčí afghánského ministerstva hornictví Džavád Omar. Možnost těžby však podle odborníků téměř vylučuje právě vlekoucí se válečný konflikt a také chybějící těžební infrastruktura.

Kábul podle Omara v příštích měsících vypíše tendry na těžbu nejen ropy, ale také dalších surovin. Stále se prý jedná o nabídce na těžbu ropy u hranice s Tádžikistánem, kde se nachází asi 1,6 miliardy barelů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí