zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko kvůli požárům zastavilo export obilí

17.08.2010
Zemědělství
Havárie
Rusko kvůli požárům zastavilo export obilí

Vzhledem ke smogu, hustému dýmu a přetrvávajícímu vedru umírá v Moskvě denně na 700 lidí.

Ruská metropole Moskva se včera znovu ponořila do hustého dýmu z požárů rašelinišť v okolí města. Ruské úřady oznámily, že se jim podařilo omezit počet požárů zuřících v okolí jaderného střediska Sarov asi 500 kilometrů východně od Moskvy. Rozsah požárů se celkově zmenšuje.

Vzhledem ke katastrofálním požárům a suchu zastavilo včera Rusko export obilí, jak již dříve ohlásilo. Značnou část úrody zničil oheň. Zákaz exportu obilí platí do konce prosince. Rusko patří k největším vývozcům pšenice na světě. Ruská výzkumná organizace SovEcon očekává, že letošní sklizeň pšenice se může propadnout o téměř třetinu na 43,5 milionu tun.

Šéf ruské jaderné agentury Rosatom Sergej Kirijenko v sobotu řekl, že zkontroloval zónu kolem Sarova obklopeného lesy. "Jaderné ani radioaktivní riziko tu není, ani žádná větší ekologická hrozba," prohlásil. Šéf Rosatomu zdůraznil, že jaderné středisko bude zcela mimo nebezpečí až po vydatných a dlouhých deštích, a přiznal, že radioaktivní materiál a výbušniny byly z centra dvakrát odvezeny.

V celém Rusku zuří nyní 498 požárů na ploše 53 500 hektarů, zatímco v sobotu to bylo ještě 56 000 hektarů. Jak uvedl prezident Dmitrij Medveděv, konec národní katastrofy není v dohledu. Vzhledem ke smogu a vedru v Moskvě nyní denně umírá na 700 lidí. Mnozí lidé si stěžují na silné bolesti hlavy a nevolnost. Statisíce Moskvanů město opustily. Moskevský vzduch nyní obsahuje 1,3krát více škodlivin, než je přípustné.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí