zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Web píšící o požárech umlčeli

18.08.2010
Havárie
Web píšící o požárech umlčeli

Internetová stránka správy ruských lesů, která před deseti dny informovala veřejnost o požárech v brjanských lesích znečištěných po havárii v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986, byla uzavřena, prý z technických důvodů.

Podle včerejšího vydání listu Kommersant se tak ale stalo na pokyn ministra pro mimořádné situace. Ruští ekologové hovoří o cenzuře; stránka lesů podle nich podávala o požárech přesnější zprávy než úřady. Ministerstvo pro mimořádné situace včera ujistilo, že v černobylské oblasti žádné požáry nejsou a také jinde se jejich rozsah snižuje.

"Šéf ministerstva pro mimořádné situace Sergej Šojgu v pátek vyzval ministerstvo vnitra, aby se 'vypořádalo' s webem, na kterém se objevila 'lživá informace o požárech v místech znečištěných černobylskou havárií v Brjanské oblasti'.

Hned po ministrově vyjádření stránku zavřeli 'kvůli technickým pracím' a od neděle je zcela nedostupná," konstatoval Kommersant. Web ještě 6. srpna informoval, že v lesích zasažených po Černobylu zuří 28 požárů na ploše 269 hektarů. Ekologové nepochybují, že stránka byla uzavřena na pokyn ministerstva pro mimořádné situace, které se prý snaží zamaskovat skutečný rozsah pohromy. Odpovědnost za uzavření stránky dosud na sebe žádný úřad nevzal.

Hned po zveřejnění informace o požárech v "černobylských" lesích hlavní sanitární lékař ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko uklidňoval, že v daných oblastech je "úroveň radiace jako na Rudém náměstí v Moskvě."

Ministerstvo pro mimořádné situace včera sdělilo, že v posledních 24 hodinách se podařilo snížit rozsah požárů v zemi o 15 procent, stále je však kolem 500 ohňů, především v západním Rusku sužovaném vedry. Záchranáři očekávají, že v boji proti požárům napomůže blížící se deštivé počasí.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí