zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británií se prohání VW Brouk poháněný bioplyny ze záchoda

22.08.2010
Ekologická auta
Británií se prohání VW Brouk poháněný bioplyny ze záchoda

Britská firma GENeco specializující se na zpracování organického odpadu přestavěla Volkswagen New Beetle Cabrio na pohon bioplynem. Tvrdí, že jde o první takový vůz, u něhož palivo neovlivní celkový výkon motoru.

Ekologický brouk z dílen GENeco pohání klasický dvoulitrový čtyřválec s výkonem 115 koní. Motor standardně pohání benzín, po zahřátí se ale pohon přepíná na bioplyn. GENeco tvrdí, že řidič rozdíl mezi palivem vůbec nepozná, má jít o první vůz na bioplyn u kterého změna paliva nijak neovlivní výkon. Jako důkaz GENeco udává maximální rychlost tohoto kabrioletu, která je i při pohonu na bioplyn nezměněných 183 km/h. Přestavbu měla na starosti společnost Greenfuel Company.

GENeco testuje svůj Bio-Bug, jak bioplynového brouka nazývá, v okolí Bristolu. Není to náhoda, firma je totiž součástí tamní společnosti Wessex Water, která se zabývá zpracováním odpadních vod. Ve svých čistírnách odpadních vod tato společnost vyrábí tolik bioplynu, že to ročně stačí na výrobu 35 GWh elektrické energie. Přebytky, které její bioplynová elektrárna nestačí spotřebovat, se firma rozhodla použít pro pilotní projekt automobilů poháněných tímto alternativním palivem.

Tvůrci tvrdí, že odpad z kanalizace ze zhruba sedmdesáti průměrných domácností by stačil na pohon Bio-Bugu na 16 000 kilometrů. Jeden metr krychlový bioplynu stačí na ujetí asi 8,5 kilometrů. Pokud by byl veškerý bioplyn vyrobený v čistírně Avonmouth (asi 18 milionů krychlových metrů ročně) použit k pohonu automobilů, ušetřilo by to ročně 19 tisíc tun CO2, které jinak automobily do ovzduší vypustí. GENeco a Wessex Water navíc plánují brzy rozjet recyklaci potravinového odpadu.

Bio-Bug pochopitelně není prvním automobilem, který na bioplyn vyrobený z odpadních vod jezdí. Ve Švédsku jezdí takových aut asi 11 500. V Británii je to ale unikátní projekt, který by mohl inspirovat i další podobně zaměřené společnosti v Evropě. Pokud se pilotní projekt s vozem Bio-Bug osvědčí, chce GENeco přestavět svou flotilu vozů na pohon bioplynem.

vw bio

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí