zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidstvo letos projedlo přírodní zdroje o měsíc rychleji než loni

20.08.2010
Obecné
Lidstvo letos projedlo přírodní zdroje o měsíc rychleji než loni

Podle expertů Nadace pro novou ekonomiku (NEF) žije lidstvo stále víc nad své možnosti. Každoročně spotřebuje o třetinu více zdrojů, než je planeta schopna poskytnout bez nenapravitelného poškození důležitých ekosystémů.

Odborníci z Nadace pro novou ekonomiku (NEF) spočítali, že lidstvo spotřebuje přibližně o třetinu více jídla, paliv a jiných zdrojů, než naše planeta dokáže vyprodukovat bez toho, aby došlo k nenapravitelnému poškození důležitých ekosystémů jako jsou deštné pralesy nebo oceány. Rychlost, s jakou lidstvo přírodní zdroje spotřebovává, se navíc stupňuje.

Dle tematické zprávy nadace připadá letos den, kdy lidstvo symbolicky překročí kapacity planety a spotřebovává více, než je možno efektivně obnovit, na 21. srpen. Takzvaný Den přesáhnutí Země si letos připomínáme o měsíc dříve, než tomu bylo minulý rok, kdy došlo k teoretickému vyčerpání obnovitelných zdrojů 23. září.

Ředitel NEF pro politiku Andrew Simms prohlásil, že lidé v rychle se rozvíjejících zemích jako je Čína konzumují mnohem více potravin a požadují nová auta a další energeticky náročné zboží. Bohaté země ale také postupně zvyšují poptávku i přes pokročilejší vývoj v zelených technologiích a efektivním využívání energie.

Čím dříve lidé spotřebují každoroční zásoby zdrojů planety, tím větší je tlak na jejich ceny, vysvětlil Simms. Nadměrný konzum také vede k tomu, že ekosystémy jako loviště ryb, nebo dokonce klima celé planety mohou být poškozeny, a příští generace mohou trpět výrazným nedostatkem potravy a zvyšujícími se teplotami.

Abychom se tomuto scénáři vyhnuli, je podle Simmse nutné přejít k trvale udržitelnému stylu života.

"Ekonomická krize nám ukázala nebezpečí systému, ve kterém žijeme nad naše možnosti finančně. Větší nebezpečí ale hrozí od konzumní kultury a ekonomiky, která nás nutí žít nad naše možnosti ekologicky," dodal Simms.

Další informace:
The Daily Telegraph Mankind Is Using Up Global Resources Faster Than Ever

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí