zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodníci poskytující plastové tašky budou v Mexiku pokutováni

23.08.2010
Odpady
Obchodníci poskytující plastové tašky budou v Mexiku pokutováni

Distribuce plastových tašek v obchodech a buticích v Mexiku nově podléhá pokutám, jež mohou dosáhnout až 90.000 dolarů. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdroje z metropolitní radnice.
Jde o uplatnění zákona z loňského roku, který přijalo levicové vedení města, jež chce "zrazovat od používání plastu, jednoho z hlavních znečišťujících pevných odpadů," vysvětlil nejmenovaný zástupce radnice.
Pokuty, jejichž výše je vypočítávána jako násobek minimální mzdy v metropoli, se mohou pohybovat od 4500 do 90.000 dolarů.

Tyto pokuty nicméně nevstupují v platnost okamžitě. Úřady chtějí určitý čas situaci hodnotit. Sankce pak budou uplatňovány na základě stížností nebo inspekcí.
Obchodníci zákon kritizují mimo jiné proto, že je zakázáno zákazníkům tašku nabídnout a přitom prý je zahrnuta do ceny zboží.

Radnice Mexika, které má i s aglomeracemi 20 milionů obyvatel, se už snažila podnítit jednotlivé obyvatele k třídění odpadů v některých čtvrtích. Vybavení pro tyto odpady je ale zatím nedostatečné, ať už jde o speciální kamiony pro jejich sběr nebo továrny na jejich zpracování.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí