zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko prý laxností v hospodaření s vodou ohrožuje svou bezpečnost

23.08.2010
Voda
Rusko prý laxností v hospodaření s vodou ohrožuje svou bezpečnost

Rusko se moc nestará o čistotu vody a natolik jí plýtvá, že tím ohrožuje vlastní bezpečnost. Prohlásil to tajemník Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev, jehož názor ve čtvrtek otiskl deník Rossijskaja Gazeta.

Podle Patruševa má Rusko pětinu světových zásob vody, což prý vede k nezdravému sebeuspokojení. "Rusko má velký problém, a to ne s vodními zdroji, ale s jejich užíváním," sdělil Patrušev. Už loni upozornil, že jenom 38 procent ruských měst distribuuje obyvatelstvu vodu odpovídající hygienickým normám.

"To ale není všechno, ve víc než polovině měst a vesnic nebyla kvalita vody nikdy prověřena, takže nikdo neví, do jaké míry je zdraví škodlivá," řekl teď Patrušev. Rusko prý zachází s vodou, a to pitnou i užitkovou, třikrát méně efektivně než jiné země.

Citoval vědecké zdroje, podle nichž bude lidstvo do roku 2045 konzumovat množství vody odpovídající rezervám.

"Krize ale může přijít mnohem dřív, protože zásoby jsou soustředěny jenom v některých zemích, v Brazílii, Kanadě a samozřejmě v Rusku," řekl Patrušev. V minulých deseti letech hrozily konflikty kvůli nedostatku vody ve 46 zemích s 2,7 miliardy obyvatel. Největší riziko takových konfliktů je dle Patruševa na Blízkém východě, v severní Africe a s Ruskem sousedící Střední Asii.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí