zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlčatínský potok se změnil. Tekla v něm nafta

24.08.2010
Voda
Havárie
Vlčatínský potok se změnil. Tekla v něm nafta

Vlčatín - Nafta tekla na sklonku minulého týdne potokem ve Vlčatíně na Třebíčsku. Ekologická havárie zalarmovala hasiče, policisty i zástupce odboru životního prostředí třebíčského městského úřadu.
"Na místo byla vyslána jednotka třebíčských hasičů, která potok přehradila pěti sorbčními hady a zároveň postavila norné stěny," sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Příval nafty v potoce byl tak velký, že nainstalovaná zařízení zůstala na místě několik desítek hodin.

Došlo i na jímku

"Nechali jsme v blízkosti průsaku vyhloubit jímku tak, aby nafta netekla přímo do potoka, ale zůstávala právě v ní," informoval vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Třebíč Pavel Vosátka. K odstranění norných stěn a sorbčních zařízení došlo ve středu ráno.
"Kromě vyhloubení jímky jsme nechali odtěžit i kontaminovanou zeminu. Naštěstí podloží je v místě průsaku jílovité, což je v tomto případě velké plus. Nafta se nedostane do spodních vod," vysvětlil Pavel Vosátka.
Zprvu se celá událost zdála být uzavřenou kapitolou, jenže v potoce se opět objevily skvrny.
Následoval stejný postup jako při prvního zásahu, instalace norných stěn a tentokrát hasiči nebezpečnou látku posypali sorbentem. "Je evidentní, že se někde v zemi vytvořila kaverna, která se naplnila a teď z ní pomalu nafta vytéká. Budeme celou situaci pravidelně monitorovat. Do potoka i zeminy uniklo podle našeho odhadu, na kterém jsme se shodli i s hasiči, kolem 20 až 40 litrů nafty. Co bylo příčinou úniku, zatím nevíme. Celou záležitost prošetřuje policie," dodal vedoucí odboru životního prostředí.

Havárie nebo úmysl

"Celá událost je momentálně ve stavu šetření. Nevíme, zda došlo k nehodě automobilu a následnému úniku nafty, nebo k úmyslnému znečištění. Prozatím není vyčíslena ani výše škody," informoval policejní mluvčí René Novotný.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí