zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lacino už nebude

25.08.2010
Solární energie
Lacino už nebude

Martin Kocourek, ministr průmyslu

Raketový nárůst počtu solárních elektráren povede podle Martina Kocourka k tomu, že některé domácnosti budou na ekologickou výrobu proudu doplácet přes šest tisíc korun ročně. I pro Česko tak prý platí stanovisko, které ministr průmyslu odposlouchal v Bruselu - čas levných energií "is over".

HN: Šest tisíc korun za rok vypadá jako vysoká částka? Jak jste k takovému odhadu dospěli?

Trend ukazuje, že výše příspěvku na obnovitelné zdroje se bude dále prudce zvyšovat, zejména kvůli fotovoltaice. Letos tento příspěvek činí 166 korun za jednu megawatthodinu elektrické energie. Už letos byla tato výše podhodnocena a spotřebitelé budou muset rozdíl doplatit v příštím roce. Budou-li realizovány všechny plány na výstavbu nových fotovoltaických elektráren, může se příspěvek zvýšit dohromady až na 700 korun za megawatthodinu.

HN: Jak to podle vás ovlivní konečnou cenu elektřiny?

Pro průměrnou rodinu, která elektřinou netopí a spotřebuje za rok čtyři megawatthodiny elektrické energie, bude výše příspěvku činit 2800 korun. Používá-li domácnost elektrickou energii i k ohřevu vody, pak počítáme s průměrnou spotřebou devět megawatthodin. Příplatek za ekologickou výrobu elektrické energie pak v takovém případě stoupne až na 6300 korun. U velkoodběratelů budou příplatky na ekologickou výrobu energie tvořit až třicet procent konečné ceny.

HN: Setkal jste se jako ministr průmyslu s nějakým odporem průmyslníků, jako je tomu například v Německu?

Kupodivu bych řekl, že v současné době jsou, jak ve vztahu k aktualizaci státní energetické koncepce, ale zejména ve vztahu k návrhu zákona o podporovaných zdrojích, nejaktivnější zástupci "obnovitelné lobby".

HN: Jak se bude cena podle vás vyvíjet v dalších letech?

I podle prohlášení zástupců Evropské komise "čas levných energií je pryč - is over". Dá se očekávat postupný růst, konkrétní cena bude oscilovat kolem mírně rostoucí křivky. Nezáleží ale jen na ekologických příplatcích, cenu ovlivní celá řada dalších jevů, jako jsou ceny paliv nebo povolenek CO2.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí