zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BP už nechce povolení k vrtům u Grónska

27.08.2010
Energie
Havárie
Chráněná území
BP už nechce povolení k vrtům u Grónska

Společnost BP se rozhodla, že se nadále nebude ucházet o povolení k průzkumným vrtům u Grónska, o které dříve projevovala zájem. Odborníci i média tvrdí, že ztráta ambicí těžebního gigantu je důkazem toho, že havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu trvale poškodila jeho pověst nejen ve Spojených státech, ale také ve všech "ekologicky citlivých" oblastech světa.


"Poté, co jsme provedli první etapy průzkumu, rozhodli jsme se ho nedokončit," řekl podle agentury Bloomberg mluvčí společnosti Robert Wine. Odmítl ovšem prozradit, co ji k tomuto kroku vedlo.


Rozhodnutí těžařů přitom přichází v okamžiku, kdy britská firma Cairn Energy oznámila, že nedaleko pobřeží největšího ostrova světa objevila plyn, což naznačuje, že by tam mohla být také ropa. Premiér grónské autonomní vlády Kuupik Kleist řekl, že je pouze otázkou času, kdy se na místě ropa najde. Tyto zprávy zneklidnily ekologické organizace, v oblasti proto operuje loď Greenpeace Esperanza.


Jak informoval deník The Guardian, grónské úřady se dohodly s BP na tom, že by bylo v současné době nepatřičné, aby se o udělení povolení ucházela. "S lodí Greenpeace, která narušuje u Grónska činnost firmy Cairn - společnosti, která má příkladně čistý rejstřík - , si každý uvědomuje, že by bylo politické šílenství dát zelenou BP," uvedl zdroj britského listu.


"Samozřejmě jsme ovlivněni tím, co se teď stalo v Mexickém zálivu. A víme, že na svá bedra bereme obrovskou zodpovědnost," připustil na tiskové konferenci premiér Kleist.


Jména úspěšných žadatelů o licenci by měla být zveřejněna do několika týdnů. Příští rok a rok poté se budou v Grónsku konat další kola udělování povolení. Pro BP však zřejmě bude těžké v oblasti vůbec někdy uspět.
Wine ovšem do budoucna nevyloučil zájem firmy získat povolení kdekoli ve světě. "Samozřejmě se budeme zajímat o všechna další udělování licencí," uvedl.


Ekologové se obávají těžby ropy v chladných vodách ještě mnohem více než v teplých oblastech, kde se ropa lépe rozkládá a vypařuje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí