zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dálnice v lese možná přece bude

31.08.2010
EIA
Les
Dálnice v lese možná přece bude

Jen krátce trvala euforie ekologů, kteří dlouhodobě bojují proti stavbě dálnice Moskva-Petrohrad přes jeden z posledních velkých lesních masivů v moskevské oblasti nedaleko města Chimki. Poté co koncem minulého týdne prezident Dmitrij Medveděv přikázal mýcení lesa pozastavit, premiér Vladimir Putin žádá na posouzení projektu veřejné slyšení. Aktivisté se ale obávají, že oni na něj připuštěni nebudou.

Putinův tiskový tajemník Dmitrij Peskov řekl novinářům, že veřejná slyšení budou probíhat v Chimkách a ve všech dalších obcích na plánované trase. Bude je pořádat ministerstvo dopravy a dotčené radnice. Mluvčí ministerstva dopravy Timur Chikmatov prohlásil, že je zatím předčasné mluvit o tom, v jakém formátu budou slyšení probíhat a kdo se jich bude účastnit.

Aktivisté, kteří svou kampaní přinutili Kreml k dosud bezprecedentnímu rozhodnutí o zastavení stavby, se ale obávají, že budou vyšachováni. "Prý to bude organizovat ministerstvo dopravy a chimkinská radnice. Ale vždyť právě v Chimkách se objevila myšlenka vést dálnici přes les a ministr dopravy Igor Levitin, který lobbuje pro zájmy letiště v Šeremetěvu, také prosazuje trasu přes les," zlobí se šéfka Hnutí obránců chimkinského lesa Jevgenije Čirikovová.

Jejich obavy jsou nejspíš namístě. Deník Kommersant v sobotu informoval, že radnice v Chimkách uspořádala petici za vedení dálnice původní trasou přes les. Petici povinně podepsali všichni zaměstnanci města a podpis úředníci žádali i od podnikatelů, pronajímajících si od radnice prostory. "Zavolali mi, abych rychle k nim přijela a petici podepsala," citoval deník nejmenovanou podnikatelku.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí