zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německé jaderné elektrárny budou žít déle

01.09.2010
Atomová energie
Německé jaderné elektrárny budou žít déle

Kancléřka Merkelová je pro posunutí termínu uzavření jaderných elektráren o deset až patnáct let.

Jediná cesta, jak splnit plán redukce emisí skleníkových plynů a přitom zajistit, aby cena elektřiny nekontrolovaně nerostla, je prodloužit životnost jaderných elektráren. Tvrdí to studie, kterou pro německou vládu vypracoval institut pro ekonomický výzkum DIW.

Kancléřka Angela Merkelová si z nabízených scénářů vybrala ten, který počítá s uzavřením atomových elektráren za 20 až 25 let. Podle plánů bývalé koalice se přitom mělo Německo bez energie z jádra obejít už v roce 2020. "Prodloužení provozu je rozumné," řekla Merkelová.

Zřetelná změna ve vládním přístupu přišla po týdnech sporů o zvláštní daň na jaderné palivo. S její pomocí chce německá vláda získat do rozpočtu 2,3 miliardy eur ročně (57 miliard korun).

Zástupci energetických koncernů s daní nesouhlasí. Minulý týden pohrozili dokonce odstavením jaderných elektráren už v příštím roce. Plán na oddálení termínu zákazu jádra jim vychází vstříc. Každý rok provozu navíc jim totiž při současných cenách zajistí až 6,4 miliardy eur (160 miliard korun), uvádí studie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW) vypracovaná pro německou vládu.

Nebude to zadarmo. Vlastníci jaderných elektráren budou v případě prodloužení životnosti reaktorů až o 28 let muset do zdokonalení bezpečnostních opatření investovat téměř 50 miliard eur (1,25 bilionu korun). Tento údaj přinesla on-line verze německého listu Handelsblatt s odvoláním na ministra životního prostředí Norberta Roettgena. Pokud by se provoz atomových elektráren prodloužil jen o čtyři roky, klesly by náklady na modernizaci na 6,2 miliardy eur.

O zavedení daně na jaderné palivo má německá vláda jednat 1. září. Novou koncepci energetiky by kabinet měl schválit 28. září.

AUTOR: Luděk Vainert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí