zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BP platí rybářům tři tisíce dolarů denně

03.09.2010
Havárie
BP platí rybářům tři tisíce dolarů denně

Jen co region překonal hurikán Katrina, bojuje s ropnou skvrnou. Rybáři s návratem k lovu krevet díky BP příliš nespěchají.

Když si lidé v New Orleansu a podél pobřeží Mexického zálivu v těchto dnech připomínají páté výročí hurikánu Katrina, jedním dechem mluví i o dubnové havárii podmořského ropného vrtu společnosti BP.

Region, který žije z moře a turismu, se ani nestačil zahojit, a už musí léčit další ránu.

Rány osudu

"Loni na podzim jsem se jakž takž vzpamatoval z Katriny. A pak přišla ropná skvrna," popisuje Tsadore Creppel, lovec krevet z městečka Buras v deltě Mississippi na jih od New Orleans, zkušenost, kterou s ním tady sdílejí tisíce dalších podnikatelů. Katrina smetla jeho dům, těžce poškodila loď. Sedmapadesátiletý Creppel se nechal najmout na tlačný remorkér na Mississippi, letos na jaře měl konečně dost úspor, aby se se svojí bárkou vrátil na moře. Jenže ropná havárie znamenala konec dříve, než se stačila rozběhnout jarní lovná sezona.

"Teď už je většina lovišť, kam jezdím, znovu otevřena. Mezitím ale o polovinu klesla výkupní cena krevet. Produkce z Mexického zálivu má teď navíc poškozenou značku," vysvětluje sedmapadesátiletý Creppel to, co potvrzují průzkumy - Američané se bojí, že zdejší dary moře jsou kontaminované.

V holinkách, v baseballové čapce a s vráskami na tmavém čele při rozhovoru s novinářem pokračuje v látání děr na zelené rybářské síti, která už ovšem několik dní po sobě neokusila mořskou vodu. Pro drobné podnikatele útrapy neskončily, budou rádi, když letošní rok nějak přečkají.

Což může být osud i větších provozů, kde od rybářů, jako je právě Creppel, vykupují jejich úlovky, zpracovávají je a prodávají dále do obchodní sítě. Lépe řečeno, "snaží se prodávat, když je komu a co", jak popisuje svoji situaci Rodney Fox, majitel firmy R&A Oyster Company v přístavním městečku Bayou La Batre na pobřeží Alabamy.

Obavy restaurací

Fox potvrzuje, že odběratelé mají pochyby o nezávadnost produktů z Mexického zálivu, některé restaurace požadují, aby poskytl potvrzení, nejlépe oficiální od federální inspekce, že jeho zboží je v pořádku. Aby si je pak mohli vystavit na dveře restaurace, na oči nedůvěřivým hostům.

Druhou příčinou, proč je Foxův podnik, kde je normálně v sezoně zaměstnáno na 40 lidí, nyní většinu času ztichlý a kromě několika toulavých koček zcela bez života, je stále ještě trvající zákaz sběru ústřic a krabů. Kde je obava z možné kontaminace ropou a chemickou disperzní látkou, kterou použila BP na potlačení rozlivu skvrny, ještě mnohem větší než u krevet.

"Svůj email vám nedám, protože jsem před dvěma měsíci odhlásil internet, musím šetřit, kde to jde," odpovídá Fox na žádost novináře a mimoděk tím i dokládá, jak vážná je jeho situace. Kolem jeho podniku se vznáší hustý pach rybiny, ale jen z prázdných beden na ústřice, už dlouho ne z čerstvých úlovků.

Vydělat lze na BP

Ani z krevet ne, což má ovšem ještě jeden důvod. A docela překvapivý. Majitelé větších a lépe vybavených rybářských lodí si nyní mohou vydělat více a pohodlněji prací pro BP, která je najala na úklid ropné skvrny. S návratem k lovu krevet tak vůbec nespěchají.

"Bude ze mě milionář," říká Roy Cheramie a není v tom zase tolik nadsázky. Od BP dostává 3000 dolarů denně, k čemuž BP navíc hradí všechny náklady, případné opravy a rovněž jídlo pro osádku lodi. Cheramie už takto pro BP pracuje tři měsíce, a čím déle to tak vydrží, tím prý lépe.

"BP je dobrá, bude se mi po tom stýskat," sděluje dvaapadesátiletý Cherami a je si vědom, jak zvláštně to právě z úst rybáře z Louisiany může znít. Ale je to tak: to, co pro jeho méně šťastnější kolegy, kteří nemají vhodné lodě, znamená existenční potíže, je pro něho zlatý důl. A když má odpovědět na otázku, zda si za svůj nečekaně nabytý kapitál nepořídí ještě jednu loď, aby rozšířil svoji rybářskou živnost, odpoví: Ne, vím o lepší investici. Akcie BP, do těch se vyplatí uložit peníze."

Opálený a ve skvělé náladě působí Roy Cheramie jako živoucí reklama na slovo "vysmátý". Podobně jako mnoho dalších rybářů v Louisianě, také on zdědil svoji profesi po otci, a ten zase po svém. Na jeho lodi Te-Roy sice nyní místo sítí na krevety visí oranžové norné stěny a hadice na odsávání ropy, ale v rodinném generačním řetězci se prý ještě nikdo neměl tak dobře jako teď on. Díky BP.


AUTOR: Daniel Anýž
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
od zvláštního zpravodaje z New Orleansu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí