zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prokopské a Dalejské údolí nahradí možná skládka za miliony, upozorňují pražští zelení

06.09.2010
Příroda
Urbánní ekologie
Prokopské a Dalejské údolí nahradí možná skládka za miliony, upozorňují pražští zelení

Skládka za stovky milionů korun možná nahradí park v Prokopském a Dalejském údolí. Společnost Kamenolomy ČR totiž plánuje podle čtvrtečního prohlášení pražských zelených v lomu Požáry dva roky těžit a dalších 15 let v místě vysypávat až tři miliony metrů krychlových výkopové zeminy.

"Průjezdy zhruba 50 těžkotonážních souprav, vysypávání a rovnání prašného materiálu významně zhorší kvalitu života v Řeporyjích a postihne větší prašností i zástavbu nově budovaných sídlišť ve Stodůlkách a na Velké Ohradě. Je proto nepochopitelné, že k tomuto záměru mlčí radnice Prahy 13 v čele se starostou Vodrážkou," vysvětlila Zuzana Drhová, pražská zastupitelka a lídr koalice SZ a SNK-ED ve druhém volebním obvodu.

Strana zelených i městské části Praha-Řeporyje, Praha-Slivenec a občanská sdružení se záměrem nesouhlasí. Zelení navrhují šetrné zúrodnění lomu. To zajistí ochranu tamních živočichů a rostlin.

Velkou roli zde hrají nejen zničené území, ale i peníze. "Podle informací, které máme k dispozici, činí nejnižší cena v Praze za ukládání neaktivního odpadu 150 korun za metr krychlový. V případě plánovaného zavezení lomu Požáry, kdy se zde má uložit 9krát více zeminy, než bylo vytěženo, jde o projekt minimálně za půl miliardy korun," podotkla Drhová. Město navíc podle zastupitelky vyřeší problém, kam vytěženou zeminu z dopravních staveb umístit. Nyní probíhá i posouzení vlivů na životní prostředí celého záměru.

Území Požáry je chráněno od roku 1982, v roce 1993 se stalo součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. Návštěvník zde uvidí například veliké množství motýlů.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí