zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hybrid úspěšně plní své poslání

07.09.2010
Ekologická auta
Hybrid úspěšně plní své poslání

Po dobu téměř jednoho roku mohli obyvatelé z Lyonu a okolí sledovat zkoušky hybridní technologie Renault Trucks. Renault Premium Distribution Hybrys Tech byl používán společnostmi SITA (pobočka skupiny Suez zabývající se životním prostředím) a Grand Lyon v Lyonu a okolí, kde byl zařazen do provozu za účelem svozu komunálního odpadu na začátku roku 2009. Zkoušky v reálných provozních podmínkách umožnily ověření funkčnosti tohoto nového konceptu a přinesly mnohá technická zlepšení a úpravy testovacího vozidla pro účely budoucí komercializace.

Během přibližně 500 hodin provozu vozidlo najezdilo více než 5000 km a nasbíralo 550 tun odpadu. Při tom se vystřídalo několik řidičů. Mohli ocenit pohodlné užívání a nízkou hlučnost vozidla, zejména při nastavení modu zcela elektrického sběru. Tento aspekt byl přijat pozitivně řidiči i obyvateli oblasti, kteří byli velmi spokojeni s nenápadností vozidla. Testovací vůz umožnil uživateli snížit spotřebu o 20 % až 25 %, což je výsledek odpovídající cíli projektu. Díky každodenní zpětné vazbě řidičů a popelářů během období zkoušek mohla být tato nová technologie vylepšena v mnoha směrech. Takto byla novým softwarem zajištěna pohodlnější změna z elektrického modu na spalovací. Startování bylo přepracováno, aby bylo vozidlo schopné provozu i při nízkých teplotách (-15 °C). Zvuková stránka byla upravena: zejména doplňky vozu, jako například posilovač řízení, jsou nyní díky elektrifikaci mnohem tišší. Také rozvory byly zkráceny, aby usnadnily průjezd vozidla ve stísněném měst ském prostředí.

Vozidlo vybavené nástavbou na svoz komunálního odpadu speciálně navrženou firmou Faun je poháněno motorem DXi7 Euro V 320 k spojeným s elektrickým motorem s jmenovitým výkonem 70 kW a maximálním výkonem 120 kW. Další verze se testují u společností Coca-Cola v Bruselu a Colas v Lyonu..

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí