zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud zrušil usnesení vlády o nepovolení bivakovat

07.09.2010
Příroda
Soud zrušil usnesení vlády o nepovolení bivakovat

Milovník přírody vyhrál nad vládou, ale jen částečně

Městský soud v Praze zrušil usnesení vlády č. 1399 ze dne 12. 12. 2007, kterým vláda zamítla žádost místopředsedy Dětí Země Martina Hyťhy o povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Hyťha žádal, aby mohl po dobu deseti let legálně "bivakovat" v chráněných územích. Stejně jako o všech žádostech o výjimky z let 2004-2009 rozhodla vláda i o této žádosti bez jakéhokoliv bližšího odůvodnění, což soud označil za nezákonné.

"Soud potvrdil, že všechna vládní usnesení o podobných výjimkách vydaná od května 2004 do listopadu 2009 - v drtivé většině případů souhlasná - byla nezákonná," vysvětluje místopředseda Dětí Země Martin Hyťha. Na základě návrhu tehdejšího poslance ČSSD Aubrechta se totiž do zákona o ochraně přírody dostala konstrukce, na jejímž základě vláda více než pět let na každém svém zasedání vydávala několik výjimek například pro konání sportovních závodů nebo vědecký výzkum v chráněných územích. Přitom soustavně porušovala zákon, neboť se odmítala řídit správním řádem.

"Podle soudu je ovšem bivakování v chráněných územích soukromým zájmem, který nepřevažuje nad zájmy ochrany přírody. To, že je na základě výjimky možné v chráněné oblasti stavět dálnici nebo třeba pořádat motocyklové závody, ale nikoliv přenocovat `pod širákem`, považuji za absurdní," dodává Hyťha.

Ten sám ve své žádosti navrhl takové omezující podmínky, které by snížily dopad na přírodu na naprosté minimum. Nerozdělával by oheň, plocha zabraná tábořením by nepřesáhla 5 m2, nesmělo by dojít k poškození porostů, na jednom místě by setrval jen jednu noc a nevznikl by žádný odpad. Přesto se vláda i soud k obsahu žádosti postavily negativně.

Nyní se čeká na nové rozhodnutí, které už vydává Ministerstvo životního prostředí. Lze očekávat, že opět žádost o bivakování zamítne. Hyťhovi tak zřejmě nezbude, než v chráněných územích přespávat načerno nebo si výlety naplánovat zcela jinak.

"Je to škoda, chtěl jsem legálně strávit noc v Českém středohoří vedle jedné z několika budovaných estakád dálnice D8, která obdržela výjimku již v roce 2001," dodává ironicky Hyťha.

Časový přehled:
1) 16.10.2007: Martin Hyťha podává vládě žádost o výjimku dle § 43 zákona č. 114/1992 Sb.
2) 12.12.2007: vláda na základě doporučení Ministerstva životního prostředí svým usnesením č. 1399 žádost zamítá
3) 13.02.2008: Martin Hyťha podává správní žalobu proti vládě
4) 29.06.2010: Městský soud v Praze usnesení vlády ruší pro nepřezkoumatelnost (7 Ca 19/2008)

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 606 104 784, www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí