zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA žádá zachovat veřejné lesy

11.09.2010
Les
Hnutí DUHA žádá zachovat veřejné lesy

Hnutí DUHA žádá, aby státní lesy zůstaly ve veřejném vlastnictví, protože tak mohou lépe sloužit jako součást krajiny, zdroj vody a čistého vzduchu nebo místo pro výlety. Ekologická organizace to dnes řekla v reakci na vyjádření ministra zemědělství Ivana Fuksy v tisku.

Ministr dnes v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že se stát "určitě nechce zbavit majority (v Lesích ČR), ale po jejich přeměně na akciovou společnost se dá o prodeji části akcií přes burzu uvažovat".

Hnutí DUHA ale připomíná, že státní lesy nejsou pouze dodavatelem dřeva na prodej. Pro společnost hrají daleko důležitější roli coby místo k výletům, ochrana proti povodním nebo domov vzácných zvířat a rostlin. Stát se může rozhodnout, že zadá Lesům ČR, aby na svých pozemcích daly přednost těmto službám i za cenu, že o něco klesnou zisky z těžby. Ovšem akciové společnosti by vyžadovali nákladné finanční kompenzace. Privatizace by tak byla důležitou překážkou ozdravění českých lesů.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:
"Klasické poučky z běžné debaty o státním podnikání a privatizaci tady neplatí. Lesy ČR totiž nejsou pouze firmou na výrobu dřeva. V prvé řadě spravují veřejné lesy. Stát může na svých pozemcích dávat přednost veřejným službám - příjemnému místu pro výlety, ochraně proti povodním, domovu pro divoká zvířata a rostliny - i za cenu nižších zisků z těžby. Ale soukromým vlastníkům to může pouze nařídit pouze v omezené míře a ti za to budou chtít tučné kompenzace. Privatizace by tak byla účinnou překážkou ozdravování lesů a lepšímu plnění veřejných služeb. Navrhovat rozprodej lesů v době, kdy stát není schopen zajistit dostatečné plnění veřejných služeb ani u stávajících soukromých vlastníků, je úplný nesmysl."


Kontakt:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 728 777 075, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí