zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slunce nalákalo zbrojaře i lobbistu ODS

14.09.2010
Solární energie
Slunce nalákalo zbrojaře i lobbistu ODS

Rittig vydělával jako vekslák, Háva zbohatl na zbrojních zakázkách od státu. Oba se teď vrhli na fotovoltaiku.

O tom, jak lukrativní solární byznys je, svědčí i to, jací lidé se o něj zajímají. Protože, když se kolem něčeho točí podnikatelé typu Iva Rittiga či Richarda Hávy, je zřejmé, že nepůjde o drobné, ale o miliardy.

Ivo Rittig, šedá eminence občanských demokratů, se v předlistopadové době pohyboval de facto na ulici. "Bylo to ve společnosti veksláků, ochránců žen volných mravů, především kolem pražského Václavského náměstí," popisuje jeho minulost jeden ze současných lobbistů.

Dnes Rittig oficiálně figuruje v několika společnostech, jež mají co do činění s módou, a zřejmě stále ještě spoluovládá butiky na nejluxusnější pražské adrese v Pařížské ulici a okolí. Neformálně je pak označován za "druhého Dalíka" - tedy nástupce lobbisty Marka Dalíka, s nímž byl velmi úzce spojován expremiér a bývalý šéf ODS Mirek Topolánek.

Několik zdrojů HN popsalo, že Rittig má přitom do relativně sofistikovaného Dalíkova stylu hodně daleko. Dvoumetrový robustní chlapík není podle nich zrovna tím nejrychlejším "duševním tryskáčem". "Upřímně řečeno s kolegy nechápeme, jak se k svému vlivu vlastně dostal. O podílech s transakcí pro sebe ani nevyjednává, jen nekompromisně oznamuje, kolik procent si vezme. ODS může mít s Rittigem potíž," sdělil HN jeden z lidí, kteří Rittigův styl znají.

Mezi jeho politické koně patřil exministr dopravy za ODS Petr Bendl (Bendlova žena Tamara provozuje i butiky, jež souvisejí s Rittigovými), v čilém kontaktu byl i s exministrem zemědělství za ODS Petrem Gandalovičem.

V politickém zákulisí umně operuje i Richard Háva - dlouholetý blízký přítel nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska.

Háva je znám především jako úspěšný zbrojař, který vydělal stovky milionů na státních zakázkách.

Začalo to už v polovině 90. let, kdy Kalousek dělal náměstka na obraně. Hávova firma Zenit tehdy například stála za spornou výměnou stíhaček Mig-29 za jedenáct vrtulníků Sokol.

Kromě Zenitu se ale skvěle dařilo také "jeho" společnosti Omnipol, která se po revoluci vyčlenila z litvínovského impéria Chemapol. Omnipol například letos vyhrál miliardový tendr na servis armádních dopravních letounů Casa.

Pro Hávu už ale není vojenský byznys klíčový - ostatně on sám se v rozhovoru nechal slyšet, že se z firmy stáhl. "Celá naše organizace se snaží doplňovat mladé lidi, neustále snižujeme věkový průměr, a já se snažím, aby některé největší naděje skupiny na tom byly nějakým způsobem zainteresované," řekl Háva nedávno HN.

Právě angažmá ve fotovoltaice by mohlo být jednou z nových dimenzí, o něž se Háva zajímá. A potom samozřejmě likvidace ekologických zátěží - jeho přítel Kalousek je zapřísáhlým obhájcem obřího ekotendru a také Omnipol, v němž si Háva stále udržuje vliv, se chlubí tím, že se sanacím věnuje.

Mimochodem manželka ředitele Omnipolu Michala Hona je klíčovou úřednicí na ministerstvu životního prostředí - vede odbor posuzování vlivů na životní prostředí.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí