zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace může vytvořit 10 000 pracovních míst

15.09.2010
Recyklace
Recyklace může vytvořit 10 000 pracovních míst

Chybí však zákon, který usnadní třídění odpadu

Asi deset tisíc pracovních míst by vzniklo v nových průmyslových odvětvích, pokud by Česká republika recyklovala odpadky stejně jako belgické Vlámsko. Spočetla to nová nezávislá studie, kterou v úterý Bruselu představuje evropská partnerská organizace Hnutí DUHA [1].

Česká republika recykluje méně než úspěšné evropské země

Česká republika recykluje mnohem méně komunálního, průmyslového i stavebního a demoličního odpadu než úspěšné evropské země. Míra recyklace komunálního odpadu činí pouhých 11 % [2], zatímco ve Vlámsku činí více než 70 %. Také sousední Německo využívá obnovitelné suroviny z více než 50 % komunálních odpadků. Příčinou slabých českých výsledků je špatná legislativa. Ministři životního prostředí totiž doposud do parlamentu nepředložili nový zákon o odpadech, který by rozhýbal recyklaci a usnadnil třídění, ačkoliv jej slibují už sedm let.

Nečasova vláda navíc koncem srpna schválila takzvané Rozšířené teze nového zákona o odpadech, které umožňují upřednostnit skládkování a spalování odpadů namísto recyklace.

Studie přitom spočetla, že recyklace vytváří desetkrát více pracovních míst na tunu zpracovaného odpadu než skládkování a pálení.

V České republice se každoročně uloží na skládky nebo se spálí recyklovatelné materiály za 3 miliardy korun [3].

Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má průměrná česká domácnost přes sto metrů daleko. Zbytky z kuchyní a zahrad, které tvoří zhruba polovinu odpadů, lze třídit jen v několika málo městech a obcích. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon o odpadech, který zajistí, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.

Názor Hnutí DUHA

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl:
"Recyklace sníží množství odpadků na skládkách i naši závislost na dovážených surovinách, ale také vytvoří nové, dynamické průmyslové odvětví. Ve Vlámsku a dalších zemích vznikly stovky úspěšných firem, které přeměňují odpadky v dobré domácí suroviny. Recyklace u nás kulhá pozadu a kulhat bude i nadále, dokud ministr Drobil nepřijde s novým zákonem o odpadech, který usnadní třídění odpadků."


Kontakt:
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] More jobs, less waste: Potential for job creation through higher rates of recycling in the UK and EU: www.foeeurope.org

Studii sestavila ekonomka Anna MacGillivray ze společnosti URSUS Consulting. Část analýzy dat a odbornou oponenturu zajistil dr. Julian Parfitt z firmy Resource Futures.

Studie s použitím konzervativních předpokladů vypočítala, kolik pracovních míst by v zemích EU vzniklo, pokud míra recyklace komunálního, průmyslového, stavebního a demoličního odpadu ve dvou scénářích stoupne na 70 %, respektive na 50 %.

Studie spočetla, že pokud souhrnná recyklace tří druhů odpadu - komunálního, průmyslového a stavebního a demoličního - v EU stoupne na 70 %, počet pracovních míst se zvýší o 500 000. Pokud stejný nárůst recyklace odpadů aplikujeme na data pro Českou republiku, zjistíme, že na tuzemskou ekonomiku připadá asi 10 000 nových pracovních míst.

[2] Zpráva o životním prostředí ČR v roce 2008, Míra recyklace komunálních odpadů (tabulka 1, str. 91):
www.mzp.cz

[3] Více v tiskové zprávě Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/77/article/cesi-hodi-do-popelnic-tri-miliardy-rocne/?tx_ttnews[backPid]=24&cHash=69dca876ac

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí