zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MPO: Podpora jen solárním elektrárnám na střechách

15.09.2010
Solární energie
MPO: Podpora jen solárním elektrárnám na střechách

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předloží na dnešním zasedání vlády návrh na omezení podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Má být ukončena podpora pro solární elektrárny vystavěné na volných plochách, vyplývá ze zprávy, kterou ČTK poskytlo ministerstvo. Omezení se týká solárních zdrojů, které budou připojeny do sítě od příštího roku.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek uvedl, že chce zastavit zvyšování platby na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména kvůli vysoké podpoře solárních elektráren. Podle ministra navrhovaná úprava zmírní navyšování ceny elektřiny pro spotřebitele kvůli "neefektivní a nežádoucí" podpoře.

"Vysoká podpora, její garantovaná délka a právo přednostního připojení způsobily velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren," zdůvodnilo návrh MPO.

"Zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů je bez významných změn v platnosti pět let," upozornil Kocourek. Za tuto dobu se podle něj výrazně navýšilo množství podporovaných zdrojů a současně výrazně poklesly investiční náklady na jejich výstavbu, zejména u solárních elektráren. Množství projektů na jejich výstavbu přesáhlo technické možnosti elektrizační soustavy i únosný dopad na ceny elektřiny.

U solární energetiky by se podpora v budoucnosti měla vztahovat pouze na elektřinu vyrobenou prostřednictvím solárních panelů umístěných na střešních konstrukcích nebo na obvodových zdech budov.

Nárůstu cen elektřiny v souvislosti s podporou solárních zdrojů, který čeká domácnosti i firmy od začátku příštího roku, ale vláda nezabrání. Je jen otázkou, zda půjde v případě domácností o zdražení o pět procent, jak tvrdí ekologové, či o desítky procent, jak varuje společnost ČEZ.

S tím, jak se blíží konec roku, totiž finišují investoři se stavbami nových elektráren, aby ještě měli nárok na podporu. Jen za srpen jich přibylo 545 na 10 145. K 1. září se jejich celkový instalovaný výkon zvýšil proti počátku srpna o asi 72 megawattů na téměř 694 MW. To je desetinásobek stavu ze začátku loňského roku.

A tempo nárůstu se ještě zvyšuje. Do sítě se totiž stále častěji budou připojovat velké zdroje o výkonu v desítkách MW od silných investorů včetně polostátního ČEZ.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí