zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tečka za nejhorší ropnou havárií v dějinách

17.09.2010
Havárie
Tečka za nejhorší ropnou havárií v dějinách

Havarovaný ropný vrt v Mexickém zálivu bude definitivně uzavřen v neděli. Novinářům to včera sdělil Thad Allen, který na záchranné práce dohlíží. Ropná plošina provozovaná firmou BP vybuchla v dubnu a od té doby do moře uniklo na 800 milionů litrů ropy.

Allen sdělil, že odlehčovací vrt, který se hloubí směrem k hlavnímu, bude dokončen do 24 hodin. Jím pak bude vadný vrt zabetonován. Očekává se, že pak bude možné označit únik s konečnou platností za zneškodněný do čtyř dnů.

Definitivní zastavení úniku ropy bylo ohlašováno již několikrát. Práce na odlehčovacím vrtu byly v srpnu přerušeny, protože technici změnili technologii. Napumpovali beton do hlavní šachty shora. Odlehčovací vrt umožní vrt zabetonovat i zdola a rozložit tlak suroviny do několika směrů.

Vrtná plošina Deepwater Horizon, kterou BP provozovala, vybuchla v Mexickém zálivu 20. dubna. Při výbuchu zahynulo 11 lidí. Následující tři měsíce do moře z vrtu v hloubce 1,5 kilometru denně vytékaly miliony litrů ropy.

Dosavadní náklady na likvidaci ropné havárie dosáhly několika miliard dolarů. Podle odborníků se jednalo o nejhorší civilní ropnou havárii v dějinách.

S dopady na životní prostředí se Spojené státy budou podle ekologů potýkat ještě roky.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí