zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR vypsaly tendr na těžbu dřeva za 2,5 miliardy

20.09.2010
Les
Lesy ČR vypsaly tendr na těžbu dřeva za 2,5 miliardy

Státní podnik Lesy České republiky včera vyhlásil jednoroční tendry na práce ve státních lesích a prodej dřeva v roce 2011. Hlavním kritériem pro výběr vítěze má být nabídnutá cena. Novinářům to řekl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Hodnotu roční zakázky odhaduje zhruba na 2,5 miliardy korun.

Státnímu podniku v závěru roku totiž končí smlouva s Hradeckou lesní a dřevařskou společností, která má v současnosti na starosti kontrolu nad prodejem jeho dřeva. a Lesy jí nehodlají prodlužovat.

Původní obří desetiletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině letošního května. Také dnes vyhlášený tendr ihned kritizovali ekologové

Ekologické Hnutí Duha v reakci na vyhlášení tendrů označilo zakázku za mnohamiliardový tunel, který povede k drancování lesů. "Plánovaný model prodeje dřeva motivuje dodavatelské firmy, aby těžily více, než je zdrávo a než kolik mají povoleno," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Výběr firem pro těžbu ve státních lesích provázejí problémy již řadu let. Lesy je původně nevybíraly v řádných tendrech, jak to státním podnikům ukládá zákon. Antimonopolní úřad na to dokonce udělil firmě výjimku. Na začátku roku 2006 po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnil.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí