zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ získal výrobní licenci na větrný park v Rumunsku

22.09.2010
Větrná energie
ČEZ získal výrobní licenci na větrný park v Rumunsku

Energetická společnost ČEZ obdržela od rumunského regulátora licenci na výrobu elektřiny ve větrném parku Fantanele na jihovýchodě Rumunska. Zároveň získala pro vyrobenou energii takzvané zelené certifikáty, které každý dodavatel elektřiny v Rumunsku odkupuje pro svůj objem prodané elektřiny. Informovala o tom dnes mluvčí společnosti Eva Nováková.

"Výstavba první fáze parku, Fantanele, je téměř dokončena, každý den jsou do sítě připojovány další turbíny. Větrný park již v současnosti vyrábí zelenou elektřinu s téměř stovkou větrných turbín. Od rumunského regulátora již obdržel výrobní licenci," uvedl Martin Pacovský, ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ.

Větrný park Skupiny ČEZ v Rumunsku má tvořit 240 turbín s celkovou kapacitou 600 MW. Bude tak mít více než dvojnásobný instalovaný výkon proti dosud největší evropské větrné farmě ve skotském Whitelee. ČEZ předpokládá, že díky tomuto projektu a velkým vodním elektrárnám se bude v Rumunsku vyrábět z obnovitelných zdrojů deset procent elektřiny.

Při první fázi projektu bude v rámci Fantanele postupně zprovozněno 139 turbín. Dalších 101 turbín má být spuštěno o rok později v druhé fázi projektu Cogealac. U toho však ČEZ začátkem září zastavil práce kvůli sporu ohledně stavebních povolení s tamními úřady.

Podle Novákové má projekt větrných turbín Cogealac veškerá nutná povolení pro výstavbu. "Učinili jsme kroky, abychom zabránili stupňování problémů v lokalitě. Očekáváme, že veškeré spory budou brzy uhlazeny," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí