zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Balon na pařížském nebi ukazuje, co právě v Paříži dýcháte

22.09.2010
Ovzduší
Balon na pařížském nebi ukazuje, co právě v Paříži dýcháte

Jste-li v Paříži, nemusíte být odborníkem, abyste zjistili, jak znečištěný vzduch právě dýcháte. Ve výšce 150 metrů nad městem s totiž vznáší balon, který mění barvu podle nasycenosti vzduchu exhalacemi. Zelená barva značí čisté ovzduší, červená pravý opak. Je-li dýchatelno, avšak na hraně, zbarví se balon oranžově. Informovala o tom dnes televize CNN.

Ve dne se ve shodě s balonem zabarvují také obří obrazovky a vlajky. Kvalitu ovzduší měří senzory schopné zaznamenat množství oxidů dusíku, ozonu a popílku.

Balon naplněný heliem měří na výšku 32 metrů a na šířku 22 metrů. Původně měl být jenom turistickou atrakcí a umožnit návštěvníkům zhlédnout Paříž ze vzduchu. Před dvěma lety se ale provozovatelská společnost Aerophile rozhodla využít ho rovněž jako ukazatel kvality ovzduší.

"Balon sám je symbolem ohleduplnosti vůči prostředí a přírodě. Je nehlučný, nemá motor, nespaluje žádné palivo. Letí vlastní silou, takže je jako ukazatel znečištění velmi vhodný," řekl CNN ředitel Aerophile Matthieu Gobbi.

Informace o kvalitě ovzduší je velmi prospěšná pro osoby s dýchacími potížemi a taky pro město, které může v případě špatné situace omezit dopravu.

Kvalitu ovzduší v oblasti Paříže sleduje rovněž agentura Airparif. Pracuje v ní Karine Legerová, podle níž je znečištění této části Francie dvakrát vyšší než doporučený stav. Pařížský místostarosta Denis Baupin přiznal, že život v pařížském vzduchu může Pařížanům zkrátit život až o devět měsíců ve srovnání s obyvateli venkova. "Podle odborníků každý rok umírají na následky znečištění ovzduší v pařížské oblasti dva až tři tisíce lidí," řekl Baupin.

Problémy s kvalitou ovzduší mají i jiná evropská města. Londýn se například letos "nevešel" do evropské směrnice, protože v něm naměřili 36 dní s vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší. EU dovoluje ročně pouze 35 dní.

Podle pondělní zprávy italské agentury ANSA jsou na tom špatně také italská města, jelikož na žebříčku 30 nejznečištěnějších evropských měst se umístilo 17 italských. Vůbec poslední co do kvality vzduchu je v Evropě bulharský Plovdiv a hned za ním následují italský Turín, Brescia, Milán a bulharská Sofia. Za nejčistší evropská města jsou naopak považována estonský Tallinn a švédská Stockholm, Lund a Malmö.

V ČR je nejhorší kvalita vzduchu na Ostravsku a Karvinsku, nejkvalitnější ovzduší pak v šumavské Modravě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí