zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temelín zahájil cvičení, prověří krizové řízení při úniku radiace

23.09.2010
Atomová energie
Havárie
Temelín zahájil cvičení, prověří krizové řízení při úniku radiace

Temelín (Českobudějovicko) 22. září (ČTK) - Simulovanou havárií začalo dnes v Jaderné elektrárně Temelín dvoudenní cvičení členů integrované záchranné služby a dalších složek ZÓNA 2010. ČTK o tom informoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Cvičení má prověřit součinnost orgánů krizového řízení při úniku radioaktivních látek do životního prostředí. Je největší akcí svého druhu v Česku.

Do cvičení se zapojí 906 lidí, několik desítek vozů i jiné techniky. Akci bude ze vzduchu monitorovat vrtulník. Premiérově se zřídí regionální krizový štáb úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pravděpodobnost havárie v Temelíně, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle expertů téměř nemožná. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat ve tříletých intervalech.

Podle předsedy Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí Pavla Vlčka jsou ale havarijní cvičení v Temelíně nedostatečná. Vadí mu, že současný model cvičení se týká jen zóny v okruhu 13 kilometrů okolo Temelína, což je podle něj naprosto nedostačující. "Případná radioaktivní havárie by přece zasáhla daleko rozsáhlejší území. Ale běžní občané nevědí, jak se mají v takové situaci chovat, co by měli udělat. Postrádáme jakoukoliv masovější osvětu," řekl ČTK Vlček.

Podotkl, že aktivisté v době cvičení žádnou protestní akci nechystají.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí