zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jistě, pane poradče

24.09.2010
Doprava
Politika
Solární energie
Jistě, pane poradče

Týdeník Ekonom vyzval ministerstva, aby seznamy >>našeptávačů<< zveřejnila na webu. Vyhoví žádosti?

Mají často klíčový vliv na rozhodování ministrů a jsou placeni z našich daní, přesto ucelený jmenný seznam nikde nenajdete. Neví se, co jsou zač, odkud přišli, jak vysoké jsou jejich platy, jaké mají úvazky. Poradci.

Týdeník Ekonom se snažil všechny tyto informace zjistit. Oslovil všechny vládní resorty, aby seznamy poradců s doprovodnými údaji poskytly. Ministerstva vesměs sdělila jen nejzákladnější data. Nejotevřenější bylo asi ministerstvo spravedlnosti vedené Jiřím Pospíšilem (ODS), které zveřejnilo i informace o dosavadní kariéře svých >>našeptávačů<<.

Je otázkou, proč by novináři měli po každých volbách tyto údaje pracně zjišťovat. Týdeník Ekonom proto v minulých dnech vyzval všechna ministerstva, aby informace o poradcích vložila na své internetové stránky a pravidelně je aktualizovala tak, aby byly kdykoli k dispozici široké veřejnosti. Následující dny naznačí, jak vážně to jednotliví představitelé nové Nečasovy vlády myslí s transparentností, o níž před volbami tolik hovořili.

Práci poradců je třeba hlídat. Ukazuje se například, že řada z nich by se velice snadno mohla dostat do střetu zájmů.

Seznam poskytuje velmi pestrou směsici osobností. Najdeme v něm na jedné straně uznávané experty, stejně tak ale i politické trafikanty, kteří po volbách nenašli uplatnění jinde. Jsou zde i lidé, které lze označit za lobbisty či osoby s >>rizikovou<< minulostí.

Od nuly do 60 tisíc

Kromě řady dalších věcí se týdeník Ekonom ptal na příjmy poradců. Většinou o tom zástupci ministerstev nechtěli vůbec hovořit či mluvili obecně o >>symbolických částkách<<, které jsou poradcům vypláceny. Funkce poradců ministra školství je prý dokonce povětšinou čestná.

Externím poradcem je třeba i Vilém Žák z Nového Strašecí (ODS), někdejší náměstek středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS), který byl ustanoven za vedoucího stále se formujícího poradenského týmu u ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Původně o penězích hovořit odmítl.

>>To se týká pouze mě a ministerstva,<< reagoval Žák. Po chvíli však svůj postoj přehodnotil. Uvedl, že má smlouvu, v níž se hovoří o časovém úvazku 100 hodin měsíčně a o hodinové sazbě 600 korun. Prostým vynásobením lze tak zjistit, že si na ministerstvu vydělá 60 tisíc měsíčně.

Hrozí střety zájmů

Nejsou to ale určitě jediné Žákovy peníze. Kromě toho má totiž jako osoba samostatně výdělečně činná i soukromé poradenské kontrakty, taktéž v oblasti životního prostředí. Sám přiznává, že radí firmám například v procesech vyhodnocování vlivů na životní prostředí EIA. Tím jeho aktivity nekončí, zároveň je předsedou dozorčí rady společnosti Vodárny Kladno - Mělník a taktéž šéfem dozorčí rady v Okresní pečovatelské službě Nové Strašecí.

Navíc je za ODS členem středočeského zastupitelstva a místopředsedou krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Kvůli širokému spektru svých aktivit se bude muset nepochybně hodně snažit, aby stohodinový úvazek naplnil. Bude se muset také hlídat, aby se nedostal do střetu zájmů.

Podobnou otázku řešil třeba i Jiří Grund, někdejší novinář, nyní poradce ministra obrany - byl jmenován šéfem odboru komunikace. Sedm let působil ve firmě Microsoft, loni si založil svou konzultační firmu Grucon. Dodnes je majitelem této firmy, ale funkci jednatele přenechal své matce. Firma prý momentálně žádnou činnost nevykonává, nemá žádné zakázky.

>>Vzhledem k tomu, že jsem se stal státním zaměstnancem, zvažoval jsem i její prodej, ale bylo mi řečeno, že to není nutné,<< říká Grund a ubezpečuje, že k žádnému konfliktu zájmů dojít nemůže.

Umlčené Děti Země?

Do střetu zájmů by se mohl dostat i Miroslav Patrik, předseda ekologického hnutí Děti Země, který je u ministra dopravy Víta Bárty. Zatím státní správě vesměs jenom oponoval, teď je s ní spjat smlouvou. Od ministra je to možná chytré řešení, ale bylo to od hnutí Děti Země taktické, aby na tuto formu spolupráce přistoupilo?

>>Zatím je to spíše na zkoušku. Moudřejší budeme tak za půl roku,<< říká Patrik v rozhovoru pro týdeník Ekonom. >>Vyjadřuji se jen k tomu, k čemu jsem ministrem vyzván. Záleží na něm, zda to mé stanovisko bude brát v potaz, nebo ne. On má rozhodovací pravomoc. Samozřejmě, kdybych měl pořád poslouchat, že do toho nemám co mluvit, a mé připomínky by nebral v potaz, zvážil bych, zda taková práce má smysl,<< dodává.

Nyní se Miroslav Patrik podle vlastních slov zabývá zejména otázkou dostavby severočeské dálnice D8 a také by se měl vyjádřit k připravovaným jihomoravským rychlostním komunikacím R52 a R55.

Otazníky ohledně střetu zájmů může vzbuzovat i angažmá expertky na strukturální fondy Peregríny Štípové v týmu ministra školství Josefa Dobeše.

>>Předstrukturální a strukturální fondy dělám již od roku 2004 a spolupracuji zejména s kraji,<< uvedla pro týdeník Ekonom předkladatelka řady úspěšně financovaných projektů, jejímž hlavním úvazkem je dnes práce finanční manažerky v Centru nových technologií pro strojírenství (NETME) Vysokého učení technického v Brně. Tedy v jednom z prosazených projektů.

>>Jednou za čtrnáct dní jezdím na ministerstvo na porady, jinak komentuji ministerské návrhy v oblasti strategie odborného školství,<< popisuje Štípová náplň své práce. >>Je to úvazek 0,2, odměna je směšná. Kvůli financím jsem tu práci určitě nebrala,<< glosuje výši honoráře.

Solární Kocourkov

Kvůli výši odměny zřejmě nešli dělat konzultanty ani lidé po boku ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.

Jak už týdeník Ekonom uvedl (č. 37/2010), Kocourkovým právním poradcem je advokát Tomáš Jindra. Dříve radil ministrům dopravy Bendlovi a Slamečkovi. Jde o člověka, který je i v poradním sboru prezidenta Václava Klause a lze o něm i v širším slova smyslu tvrdit, že má blízko k hradním kruhům (můžeme jej nalézt v představenstvu firmy Vemco, která patří prezidentovu příteli, podnikateli Milanu Velkovi).

Nejzajímavější je ale fakt, že Jindru označuje řada zdrojů z byznysu za pravou ruku pražského lobbisty Ivo Rittiga. V této souvislosti připomeňme, že Rittig - jak nedávno uvedly Hospodářské noviny - se angažoval ve fotovoltaickém byznysu, což je oblast, kterou teď kvůli hrozícím vysokým cenám elektřiny musí ministr Martin Kocourek naléhavě řešit. Lobbista měl skrytě stát za solárními projekty skupiny eEnergy, které za zhruba 4,5 miliardy korun nedávno vykoupila státem ovládaná firma ČEZ.

Není bez zajímavosti, že Rittig byl v minulých měsících na různých akcích opakovaně spatřen s druhým nejvyšším mužem ČEZ Danielem Benešem. Také vztah Kocourek-Jindra (potažmo Rittig) tak může být rizikem konflikt zájmů.

AUTOR: Jan Štětka
AUTOR: Jiří Pšenička
s přispěním Lukáše Vojáčka

Kráceno

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí