zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sluneční elektrárny přišly o úlevy, proud stejně zdraží

27.09.2010
Solární energie
Sluneční elektrárny přišly o úlevy, proud stejně zdraží

Vládní boj proti solárnímu boomu a proti zdražování elektřiny končí jen velmi krotkým opatřením. Nečasův kabinet včera zrušil solárním investorům daňové prázdniny, které měli původně slíbené na pět let. Posledním rokem, kdy bude možné toto daňové osvobození uplatnit, je rok 2010. "Bude se to týkat i těch zdrojů, které už jsou připojeny," řekl ministr financí Miloslav Kalousek.

Ale hlavní problém - tedy enormní nárůst počtu elektráren do konce letoška a s tím související zdražení proudu - se tímto krokem nevyřeší. Investoři se totiž snaží připojit elektrárny do konce roku, aby se vyhnuli zásadnímu snížení výkupních cen od roku 2011 a tu svoji měli garantovanou na dvacet let. "Kdo chce vydělat, připojí se letos," míní předseda ERÚ Josef Fiřt.

Vláda také sjednotila odpisy solárních technologií. Dosud se některé z nich odepisovaly pět či deset let, nyní se doba prodloužila u všech na dvacet let. Ministr financí Kalousek věří, že takto vytáhne z lukrativního solárního byznysu zhruba miliardu na dani z příjmů.

Ceny elektřiny se tak budou nadále odvíjet od počtu připojených solárních elektráren. Zatímco ČEZ tipuje nárůst ceny pro domácnosti až o 18 procent, ministerstva průmyslu a životního prostředí čekají 8procentní zdražení.

AUTOR: Jan Záluský
AUTOR: Petr Vašek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí