zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otevřete šuplík, pane ministře

26.09.2010
Ovzduší
Otevřete šuplík, pane ministře

Ekologické organizace podporují poslanecký návrh malé novely zákona o ochraně ovzduší, který nedávno obdržela sněmovna. Novela se však zabývá pouze znečištěním z automobilové dopravy, následující dvě zimní sezóny navíc vůbec neovlivní. Ekologické organizace proto požadují předložení nového zákona o ovzduší, který by chránil zdraví lidí před škodlivými emisemi z velkých průmyslových podniků. Takový zákon připravený jeho předchůdci ministr Drobil už tři měsíce schovává v šuplíku.

Poslanci Drobil (ODS), Lukša (TOP O9) a poslankyně Kočí (VV) předložili malou novelu, která umožní obcím zavést tzv. nízkoemisní zóny. Dobrovolný nástroj regulace dopravy ve městech je užitečný, zabývá se ale jen jednou ze tří hlavních příčin znečištění. Emisní zóny navíc podle návrhu nemohou fungovat dříve než rok od svého vyhlášení. V příštích dvou zimních sezonách se tedy občanům od smogu nijak neuleví.

Hlavním zdrojem prachového znečištění v nejpostiženějším Moravskoslezském kraji (1) není doprava, ale velký průmysl. Ekologické organizace proto žádají poslankyně a poslance, aby u ministra Drobila urgovali urychlené předložení nového zákona o ovzduší, který by chránil zdraví lidí před škodlivými emisemi z velkých průmyslových podniků. Nový zákon loni ministerstvo životního prostředí dokončilo, úřednická vláda jej nestačila projednat. Od svého nástupu jej má v šuplíku nový ministr Drobil.

Společná tisková zpráva: Zelený kruh, Arnika, Hnutí DUHA, Greenpeace ČR, Ateliér pro životní prostředí a Ekologický právní servis

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí