zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

30.09.2010
Obecné
Krátce z EU

Podle zprávy, kterou si nechali vypracovat členové Evropského maloobchodního fóra, k nimž patří i Evropská komise, se evropští maloobchodníci snaží podporovat udržitelný rozvoj co se týče spotřeby potravin. Stále více se do nabídky obchodů dostávají tzv. udržitelné výrobky a obchodníci se snaží co nejvíce snižovat svou ekologickou stopu. Zlepšení bylo dosaženo zejména u energetické účinnosti. I přes dílčí úspěchy zpráva nicméně uvádí, že oblastí, ve kterých je nutné se dále zlepšovat, zůstává stále mnoho,například v oblasti komunikace se zákazníky.

Evropský parlament přijal 21. září 2010 nařízení pro prevenci krizí v dodávkách plynu. Hlavní důraz je kladen na to, aby v případě krize byl dostatek plynu zejména pro domácnosti. Legislativa členským státům nařizuje, aby do dvou let vytvořily plány preventivních opatření použitelných při případné krizi, přičemž důležitou roli bude hrát také Evropská komise, která bude dohlížet na koordinaci plánů, tak aby byl plyn k dispozici pro všechny členy EU. Eurokomisař Günther Oettinger v souvislosti s tím dodal, že Evropská komise vyčlenila na infrastrukturní projekty zajišťující dodávky plynu 1,4 miliard euro.

Evropská komise vydala prohlášení upozorňující na blížící se termín, do kterého musí být registrovány nejrozšířenější a nejnebezpečnější chemické látky, a to 30. listopadu 2010. Do 3. ledna 2011 musí zároveň firmy oznámit klasifikaci a označení těchto látek. Evropská agentura pro chemické látky zároveň s upozorněním oznámila, že počet registrovaných se rychle zvyšuje a vyzývá velké firmy, které tak ještě neučinily, aby svou registraci provedly nejpozději do konce září 2010, tak aby zbyl čas na případné opravy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí