zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český les připravuje novou stezku s pozorovatelnou bobrů

03.10.2010
Příroda
Český les připravuje novou stezku s pozorovatelnou bobrů

Jako na dlani budou mít život vodních živočichů návštěvníci naučné stezky u Lesné.

Vodní svět. Tak se jmenuje nově vznikající naučná stezka u Lesné. Po dokončení a slavnostním otevření 3. října nabídne návštěvníkům Českého lesa nevšední podívanou. Zřejmě největším lákadlem bude pozorovatelna bobrů. "Protože je tato lokalita ideální pro jeho pozorování, vznikla v rámci stezky na jednom z rybníků pozorovatelna, ze které budou moci trpěliví návštěvníci bobra evropského spatřit," uvedla Barbora Nováková ze Správy CHKO Český les. Z pozorovatelny je také vidět bobří hrad a pozůstatky jeho neustále aktivní činnosti, jako jsou okousané a pokácené stromy. Zatím ještě nedokončená stezka se nachází v oblasti zanikajících vodních nádrží na Kolmu.

Bobr ale není jediný atraktivní živočich, který na Kolmu žije. Rybníky obývají různé druhy obojživelníků, vyskytuje se zde významná populace skokanů.

Naučná stezka je pojmenovaná příznačně. "Seznamuje návštěvníky s životem u bývalých chovných rybníků Na Kolmu. Celá stezka je zaměřena na život ve vodě nebo u vody - proto Vodní svět," vysvětlila Barbora Nováková. Dominantním živočichem Vodního světa je právě bobr evropský. Toho by návštěvníci měli při troše štěstí spatřit. "Bobr je převážně noční živočich, proto největší šance ho vidět je večer. Ideální je přijít do pozorovatelny před setměním, pokud možno co nejtišeji. Pokud se lidé budou chovat opravdu tiše a budou mít štěstí, bobr vyleze," popsala možnosti zooložka.

"K otevření stezky dojde v neděli třetího října ve čtrnáct hodin. Kromě slavnostního přípitku a občerstvení bude pro návštěvníky připraven doprovodný program," uvedl ředitel Správy CHKO Český les Jindřich Horáček s tím, že krom už uvedeného si mohou návštěvníci poslechnout hlasy ptáků z interaktivního panelu a připraveno bude i překvapení. K vidění bude také výstava o bobrovi "Zaostřeno na bobra", povídání o bobrovi spojené s promítáním fotografií a program pro děti zajištěný Lesy ČR. Protože se na naučnou stezku nedá zajet autem, bude pro zájemce o slavnostní otevření zajištěn kyvadlový autobus, který pojede ve 13 hodin z Tachova, autobusového nádraží. Stavět bude i v Lesné, kde bude u zámečku zřízeno záchytné parkoviště.

Naučná stezka Vodní svět rozšíří stávající naučnou stezku Lesů České republiky, která provádí zájemce po zajímavých místech okolo Lesné. V minulém roce vznikl v rámci této stezky povalový chodník do nitra rašeliniště Přírodní rezervace Podkovák zakončený vyhlídkovým altánkem.

Na Kolmu je bobr trvale od roku 2005. "V celém Českém lese se v současnosti vyskytuje přibližně čtyřicet čtyři rodin, to je asi dvě stě dvacet jedinců. Centrum výskytu je v okolí Kateřinského potoka, kde se usídlilo asi třicet sedm rodin," přiblížila Nováková.

Tachovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí