zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na objízdných trasách D8 byly zčásti překročeny limity exhalací

30.09.2010
Doprava
Ovzduší
Na objízdných trasách D8 byly zčásti překročeny limity exhalací

Měření emisí na objízdných trasách D8 z části prokázalo porušení limitů čistoty ovzduší. V první polovině srpna byly porušeny limity pro koncentraci prachu, zatímco oxid uhelnatý a oxidy dusíku zůstaly pod limity. Podle vedení Ústeckého kraje, který si měření objednal, výsledky ovlivnily ideální rozptylové podmínky - větrné a deštivé počasí první poloviny srpna. A i při nich bylo v obcích na objízdných trasách víc škodlivin než v průmyslovém Ústí nad Labem. Kraj se měřením snažil dokázat nutnost dostavby dálnice D8.

"Věřím, že ministerstvo dopravy (díky měření) nyní stanoví konečný termín dostavby a přesvědčíme i Evropskou komisi, že dostavba je ve veřejném zájmu," řekla dnes novinářům hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). "Bohužel musíme dokazovat něco, co všichni víme," dodala.

Hygienici měřili od 2. do 16. srpna ve Velemíně a Lovosicíh na Litoměřicku a prokázali překročení limitů pro aerosoly prachu. "Oxidy dusíku, oxid uhelnatý ani toxické prvky nebyly překročeny. Je to zřejmě výrazně ovlivněné příznivými podmínkami," uvedl Pavel Šubrt ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. "Prakticky po celou dobu docházelo k takzvanému 'vymývání' ovzduší, přesto jsou naměřené hodnoty srovnatelné 'nevymytým' městským prostředím," dodal.

Od studie se čekaly jednoznačnější závěry, kraj ji ale za neúspěšnou nepovažuje. Vaňová prohlásila, že by měření měla pokračovat, ale už v režii ministerstev. Na přímý dotaz ale nevyloučila ani to, že by další měření opět objednal kraj. Ten za ně letos utratil zhruba 400.000 korun.

Jan Beránek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí