zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průzkum:Energetické nároky spotřebičů klesly za 20 let až třikrát

30.09.2010
Energie
Průzkum:Energetické nároky spotřebičů klesly za 20 let až třikrát

Energetická náročnost domácích elektrospotřebičů výrazně klesla a jejich nejúspornější varianty nyní mají ve srovnání se začátkem 90. let až třikrát nižší spotřebu elektrické energie. Vybavenost domácími spotřebiči je v České republice vysoká, avšak lidé zatím málo myslí na jejich modernizaci a používají starší spotřebiče. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili organizátoři programu Partnerství Zelená úsporám.

"Mnoho lidí nevěnuje pozornost stáří spotřebičů, kterými je jejich domácnost vybavena. Úsporné modely nabízené v prodejnách mají přitom výrazně nižší spotřebu energie," sdělil dnes ČTK Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie, které je organizátorem programu Partnerství Zelená úsporám. Platby za elektrickou energii přitom podle něj tvoří až pětinu rozpočtů domácností.

Chladničku má téměř 100 procent tuzemských domácností a pračku téměř 90 procent. Nejstaršími elektrospotřebiči v českých domácnostech jsou chladničky (devět roků) a mrazničky (osm roků). Stáří praček dosahuje v průměru téměř osm let. Nejlépe jsou na tom myčky a sušičky, které vykazují průměrné stáří 3,5 roku, respektive něco málo přes pět let.

Spotřebiče pořízené na počátku 90. let mají podle statistik dvakrát vyšší spotřebu než nynější spotřebiče těch nejúspornějších energetických tříd. V případě kombinovaných chladniček a mrazniček mají třikrát vyšší spotřebu než nyní nejúspornější třída A++. Stárnutí spotřebiče navíc podle odborníků způsobuje například u chladniček nárůst spotřeby elektrické energie o jedno až dvě procenta ročně, a to především kvůli změně vlastností izolační pěny.

Projekt Partnerství Zelená úsporám, který v červnu zahájilo ministerstvo životního prostředí společně s výrobci a distributory elektrospotřebičů, má spotřebitelům dát lepší přehled o energeticky úsporných domácích elektrospotřebičích. Nový informační program by měl společně s dotačním projektem Zelená úsporám přispět ke snížení energetické náročnosti domácností.

Součástí programu je nově zřízená internetová stránka www.zelenausporam-partnerstvi.cz, na které lidé najdou seznam úsporných výrobků, informace o jejich správné obsluze i o způsobu recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Zájemci o informace mají nyní na výběr z více než 400 úsporných elektrospotřebičů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí