zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňská zoo otevřela další díl japonské zahrady zaměřený na vodu

03.10.2010
Příroda
Voda
Plzeňská zoo otevřela další díl japonské zahrady zaměřený na vodu

Plzeňská zoologická a botanická zahrada tento týden otevřela čtvrtou, předposlední, část své šest let budované japonské zahrady. Prostor, jemuž kromě zeleně dominují dvě jezírka s okrasnými asijskými koi kapry, typicky japonský mostek či potůček, zoo pořídila za 1,56 milionu korun.

V závěrečné části projektu, který postupně proměnil arboretum v horní části zoo v rozlehlou asijskou zahradu, zbývá ještě za pět milionů korun přestavět bývalý zahradní altán na orientální domek. Bude v něm expozice o tradicích, rituálech, životě a obyčejích Japonska, řekl dnes ČTK ředitel zoo Jiří Trávníček.

"Konečně jsme se při tom budování dostali i k vodě. V každé japonské zahradě totiž musí být vodní prvek - jezírka, potůčky, koi kapři. To jsme vybudovali asi na půl hektaru a doplnili kamennými lampami a vodními rostlinami," popsal.

Základ dnešní japonské zahradě dal v roce 2004 uznávaný japonský zahradní architekt a filozof Eišin Harada, který kolem více než 400 let starého památného Körnerova dubu vybudoval na 150 metrech čtverečných tradiční japonskou kamennou zahradu Šówa-en plnou symboliky.

Botanici zoo pak pokračovali ve volném krajinářském stylu na zhruba dvouhektarové ploše s vysazováním stovek druhů, poddruhů a kultivarů asijských rostlin a keřů. Území, které má mít spíše odpočinkový a meditační ráz, doplňují voliéry a vitríny s až sedmi desítkami druhů především zpěvných ptáků a s menšími savci. "Dominantní jsou tady dva druhy jeřábů," popsal Trávníček.

Zahrada je koncipována tak, aby v každém ročním období návštěvníkovi něco nabídla. "Nejkrásnější je samozřejmě na jaře, když je vše v květu, na podzim jsou to hry barev listí. V zimě je to trochu smutnější, ale kulisa dřevin udělá také zajímavou atmosféru," míní ředitel.

"Cítil jsem se tady skutečně jako doma. Už v kamenné zahradě Šówa-en jsem si říkal, že to vypadá stoprocentně jako Japonsko," nešetřil chválou japonský velvyslanec Čikahito Harada.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí