zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Produkce odpadů v ČR loni klesla o 6,3 procenta na 24 milionů tun

01.10.2010
Odpady
Produkce odpadů v ČR loni klesla o 6,3 procenta na 24 milionů tun

Produkce odpadů v České republice loni meziročně klesla o 6,3 procenta na 24,2 milionu tun. Zhruba 85 procent odpadů vzniklo ve firmách, které jsou dlouhodobě hlavními producenty odpadů v zemi. Převažoval odpad ze staveb a demolic, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Ze statistiky vyplývá, že podíl nebezpečného odpadu na celkové produkci odpadů se v uplynulém roce oproti předloňsku výrazněji nezměnil a činil 6,2 procenta.

Činností podniků loni vzniklo 20,5 milionu tun odpadů. Ve srovnání s rokem 2008 je to zhruba osmiprocentní pokles. Nižší produkci odpadů loni statistici zaznamenali ve všech odvětvích národního hospodářství s výjimkou firem zabývajících se odpadními vodami, odpady a sanacemi. Nejvíce se snížila produkce odpadů v zemědělství, lesnictví a rybářství, a to o 30,7 procenta.

Obce vytvořily 3,7 milionu tun odpadů, meziročně o 2,7 procenta více. Téměř 90 procent obecního odpadu představovaly komunální odpady, na dalších místech byly stavební odpady, odpady z autovraků a elektrického a elektronického zařízení.

Lidé z dlouhodobého pohledu odpad stále více třídí, vyplývá ze statistiky. Zatímco v roce 2002 činil oddělený sběr přibližně šest procent veškerého sebraného komunálního odpadu, v roce 2009 bylo vytříděno bezmála 14 procent. To v absolutním vyjádření znamená 44 kilogramů na osobu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí